środa, 5 marca 2014

Usterki w odkurzaczach

Podczas wyboru odkurzacza musimy przeanalizować wiele parametrów, aby urządzenie które wybierzemy spełniało wszelki nasze wymagania. Jednak jak każdy sprzęt elektryczny, pomimo doskonałej analizy przedzakupowej i jakby się wydawało dobrego wyboru nie zawsze funkcjonuje bez zarzutu. Czasami zdarzają się usterki. Jednak można je łatwo zdefiniować i naprawić. Przedstawiamy najczęściej spotykane usterki w odkurzaczach.

Uszkodzenie zwijacza przewodu
Najczęstszym uszkodzeniom w odkurzaczu ulega układ zwijania przewodu zasilającego (pęknięcia, ułamania elementów zwijacza) powodując blokowanie zwijania przewodu.

Nierówna praca silnika i iskrzenie na zestyku szczotki-wirnik
Druga typowa usterka to problem ze szczotkami silnika. W dłuższym okresie eksploatacji następuje zużycie węglowych końcówek szczotek dostarczających prąd do wirnika. Objawami wyeksploatowania szczotek jest nierówna praca silnika i iskrzenie na zestyku szczotki-wirnik. Użytkowanie odkurzacza w takim stanie może doprowadzić do uszkodzenia wirnika, dlatego po zauważeniu objawów zużycia szczotek należy je niezwłocznie wymienić na nowe. Niestety, coraz częściej staje się to niemożliwe, ponieważ na rynku pojawiają się odkurzacze z niewymiennymi „jednorazowymi” szczotkami.

Głośna praca odkurzacza
Podobnie jak w pralkach, wirniki silników odkurzaczy również osadzone są na łożyskach, które czasami ulegają uszkodzeniu. Awaria łożysk wiąże się z głośniejszą pracą i zagraża dalszymi uszkodzeniami mechanicznymi wirnika oraz stojana silnika. Naprawa polega na wymianie zużytych łożysk na nowe.

Zwarcia na uzwojeniu wirnika
Kolejnym wrażliwym elementem odkurzacza jest uzwojenie wirnika, na którym może dochodzić do zwarć i przebić. Powinniśmy zwracać szczególna uwagę, aby nie zalać silnika wodą oraz nie przechowywać odkurzacza w miejscach wilgotnych, narażonych na gwałtowne zmiany temperatury sprzyjające przenikaniu wilgoci do uzwojenia.

Przełamanie przewodu
Oprócz uszkodzeń mechanicznych łożysk czy awarii elementów silnika równie częstą usterką jest przełamanie żył przewodu zasilającego – przy wtyczce lub przy wejściu przewodu do korpusu odkurzacza. Z zewnątrz uszkodzenie to na ogół jest niewidoczne, ale objawia się nieciągłością pracy przy przemieszczaniu odkurzacza, zanikami zasilania. Naprawa polega na zlokalizowaniu i usunięciu fragmentu przełamanego przewodu.

Odkurzacz nie pracuje
Regulator to element elektroniczny sterujący mocą i parametrami pracy silnika. Awaria tego podzespołu powoduje zatrzymanie odkurzacza wskutek przerwania obwodu elektrycznego. Naprawa regulatora polega na wymianie uszkodzonych elementów elektronicznych (np. triak).

Słychać charakterystyczne „furkotanie” odkurzacza wskazujące na zadziałanie zaworu bezpieczeństwa (w odkurzaczu posiadającym zawór)
W pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić worek i wyposażenie, następnie po zlokalizowaniu usterki należy usunąć przyczyny zatkania lub wymienić worek.

Ssawka przesuwa się ciężko po podłożu
Prawdopodobnie ustawiona została za duża moc ssania, dlatego należy ją zmniejszyć bez obawy iż skuteczność czyszczenia pogorszy się.

Worek został uszkodzony
Jeżeli doszło do uszkodzenia worka, powinniśmy wymienić natychmiast worek oraz wyczyścić filtry, gdyż może to wpłynąć na wydajność pracy urządzenia.

Zadziałał bezpiecznik instalacji elektrycznej
Należy sprawdzić czy wraz z odkurzaczem nie są włączone inne urządzenia do tego samego obwodu elektrycznego. Natomiast, jeżeli zadziałanie bezpiecznika sieciowego powtarza się, powinniśmy oddać odkurzacz do punktu serwisowego w celu ustalenia przyczyny.

Odkurzacz nie pracuje, obudowa jest uszkodzona lub uszkodzony jest przewód przyłączeniowy
Powinniśmy oddać odkurzacz do punktu serwisowego.

Odkurzacz słabo odkurza
W pierwszej kolejności powinniśmy wymienić worek oraz filtry. Jeżeli odkurzacz w dalszym ciągu słabo odkurza prawdopodobnie coś dostało się do rury ssącej, węża lub zatyka ssawkę. Należy sprawdzić w którym miejscu tkwi problem i usunąć przyczynę zatkania.

Na koniec podajemy kilka wskazówek dotyczących czyszczenia i konserwacji odkurzacza, aby móc cieszyć się długą i nieprzerwaną pracą naszego urządzenia:
  • Przystępując do czyszczenia odkurzacza pamiętajmy, aby odłączyć go od sieci.
  • Czyszczenie odkurzacza nie należy do czynności bardzo skomplikowanych, bowiem ogranicza się do systematycznego wymieniania worków i co jakiś czas wymiany filtra.
  • Zalecane jest, aby co jakiś czas sprawdzać drożność rur poprzez podłączenie jej do utworu wydmuchowego. W ten szybki sposób pozbędziemy się ewentualnych zanieczyszczeń zalegających w rurze i utrudniających prawidłową pracę odkurzacza.
  • Niektóre wykładziny, czy dywany mogą spowodować wytwarzanie ładunków elektrostatycznych podczas odkurzania - nie stanowią one zagrożenia dla urządzenia.
  • Uszkodzony przewód zasilający może być wymieniony ze względów bezpieczeństwa przez serwis łącznie z bębnem napędowym.




5 komentarzy:

  1. Szkoda w ogóle mówić, bo mój poprzedni odkurzacz zepsuł się po 6 miesiącach i gwarancja nie została uznana. Nawet już nie wiem, z jaki przyczyn. Teraz odkurzacz pożyczam od mamy, która mieszka w tym samym domu, ale musimy już kupić jakiś dla siebie i strasznie spodobały mi się propozycje na stronie https://www.oleole.pl/sprzatanie.bhtml Chciałabym zainwestować już w coś lepszego.

    OdpowiedzUsuń
  2. W sumie ja również całkiem niedawno miałem małą usterkę odkurzacza i nagle przestał on działać. Właśnie dlatego zdecydowałem się wysłać go do serwisu http://serwisagd.wroclaw.pl/oferta-naprawa-agd w którym bez najmniejszego problemu poradzono sobie z jego naprawą.

    OdpowiedzUsuń
  3. Awaria lodówki to zawsze duży problem, zwłaszcza gdy jest pełna jedzenia. Na szczęście serwis https://serwisagd-technik.pl/ szybko i efektywnie rozwiązał mój problem. Jestem wdzięczny za ich ekspresową interwencję i profesjonalizm.

    OdpowiedzUsuń