piątek, 21 lutego 2014

Jak nie zwariować w świecie tysięcy ofert ...

Tym razem wybieramy nowe żelazko. Część z nas do tej pory modli się o wprowadzenie na rynek żelazek, które same zaczną prasować... Inni czekają, aż ktoś zlituje się nad rosnącą stertą ubrań do prasowania i nas wyręczy. Mamy jednak świadomość, że żelazko to jednak dobra rzecz i przydałoby się je posiadać. Jak w większości przypadków mimo wszystko na piedestale postawmy nasze osobiste upodobania. Dobrze dobrane żelazko to dużo przyjemniejsza praca. Kto wie, może sprawi, że polubimy ją tak, że zaczniemy prasować nawet skarpetki :) Wiemy... Oferta żelazek przyprawia o zawrót głowy. Przed zakupem rodzi się pełno pytań: Jakie kupić żeby służyło przez lata? Czym się kierować? Na jakie cechy zwrócić uwagę? Postaramy się znaleźć odpowiedzi... 

W pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się, czego oczekujemy od urządzenia, bowiem przekłada się to na koszt zakupu sprzętu. Ceny żelazek wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Następnie musimy zwrócić uwagę na najważniejsze parametry techniczne sprzętu: rodzaj stopy, moc i zakres temperatur oraz funkcje dodatkowe. 

Rodzaje żelazek

Wydawałoby się, że wszystkie żelazka są podobne, bowiem oferują zbliżone funkcje. Nic bardziej mylnego, bowiem w zależności od tego, ile i jakich rzeczy planujemy prasować, trzeba wybrać określony typ żelazka. Inny model przyda się też w domu, a inny podczas podróży. Wyróżniamy 2 podstawowe rodzaje:
  • żelazko przewodowego;
  • żelazko bezprzewodowe.
Żelazka przewodowe to urządzenia posiadające przewód, podczas pracy koniecznie muszą zostać podłączone do gniazdka elektrycznego. Niewątpliwą zaletą takiego urządzenia jest stała temperatura prasowania. Wadą może być kabel, który zmniejsza mobilność żelazka. Warto więc podczas wyboru zwrócić uwagę na długość przewodu. Ich długość może się wahać od 1,5 m do nawet 3 m.
Żelazka bezprzewodowe to typ żelazka przewodowego z funkcją odłączanego kabla zasilającego, czyli możemy nim również prasować w tradycyjny sposób. Stopa żelazka nagrzewa się na specjalnej podstawce, na którą żelazko należy odkładać za każdym razem, gdy przestajemy prasować. Jeśli tego nie zrobimy, temperatura stopy spadnie i nie będzie działać odpowiednio. Żelazko takie, choć nie utrzymuje stałej temperatury, jest bardzo wygodne - gdy nie ogranicza nas przewód, bez problemu możemy nim manewrować prasując nawet trudno dostępne miejsca.

Oprócz powyższych typów żelazka, stosuje się podział ze względu na sposób prasowania:
  • żelazko suche,
  • żelazko parowe,
  • żelazko turystyczne,
  • żelazko systemowe.
Obecnie żelazko suche jest bardzo rzadko spotykane. Stopa żelazka jest wykonana z aluminium, a do regulacji temperatury służy specjalne pokrętło. Największą wadą tego typu urządzeń, która czyni je coraz mniej popularnymi, jest brak możliwości zwilżania ubrań.

Żelazko parowe pozwala na pracę w dwóch trybach: na sucho oraz mokro (podczas którego urządzenie wytwarza parę z wody wlanej do plastikowego pojemnika). Prasowanie z parą pozwala na szybsze osiągnięcie oczekiwanego efektu, nawet w przypadku trudnych lub bardzo pogniecionych tkanin.

Żelazko turystyczne jest ciekawym rodzajem żelazka parowego. Charakteryzuje się niewielką wagą (maksymalnie do 1 kg) i rozmiarami, dzięki czemu zmieści się w walizce na czas podróży. Dodatkowo ma mniejszą moc oraz pojemnik na wodę, co nie sprawdza się podczas częstego prasowania w domu.

Żelazko systemowe posiada zewnętrzną wytwornice pary nazywaną stacją pary. Ich stacja ma zupełnie oddzielny, zwykle litrowy pojemnik na wodę, gdzie pod wpływem wysokiej temperatury wytwarza się para, która jest przekazywana za pośrednictwem przewodu do samego żelazka. Poziom pary jest dzięki temu stały i wysoki, wynoszący od 50 do 150 g/min. Posiadają również chwilowe uderzenia pary, wynoszące do 150g/min. Pozwala to na prasowanie ubrań po jednej stronie, bowiem druga zostanie wyprasowana samą parą. Oddzielny pojemnik na wodę wystarcza na ok. 1,5 h prasowania. Zaletą tych żelazek jest na pewno niska waga, ale za wadę trzeba uznać dosyć wysoką cenę, wynoszącą od 400 do nawet 1800 zł.

Rodzaj stopy

Najważniejszym elementem każdego żelazka jest oczywiście jego stopa, która ma kontakt z każdą prasowaną tkaniną. Od jej kształtu i materiału z jakiego jest wykonana zależą wygoda i skuteczność prasowania. Konieczne jest, aby była ona odporna na zarysowania, które mogą powstać podczas prasowania ostrych elementów garderoby, takich jak metalowe suwaki czy zaszywki. Każda rysa zbiera zabrudzenia, które mogą zniszczyć ubranie. Ważne również, aby stopa nie wyświecała materiału (wyświecony drogi sweterek traci na elegancji) oraz miała odpowiednio rozłożone otwory, z których wylatuje para.

Stopa żelazka wykonana jest z płyty aluminiowej. Jednak ze względu na łatwość zarysowania, a także przywieranie do tkanin, producenci powlekają ją dodatkowym materiałem. Dlatego też stopa może być:
  • teflonowa – charakteryzująca się dobrym poślizgiem, a także łatwością czyszczenia. Niestety, taką stopę można łatwo zarysować.
  • stalowa – istotną wadą jest trudność z wyczyszczeniem stopu, ale rekompensuje to fakt, że bardzo lekko przesuwa się po tkaninach.
  • ceramiczna – tego typu stopa jest bardzo trwała, a jednocześnie ma lepszy poślizg niż stalowa. Bardzo dobrze sprawdzają się stopy ceramiczne z powłoką szafirową lub silikonową, które zapewniają jeszcze lepszy poślizg.
Ważne jest również to, w jaki sposób jest zbudowana stopa żelazka. Najlepiej jest wybierać żelazka mające zwężaną z przodu stopę prasującą, ponieważ jest ona praktyczna w zastosowaniu – pozwoli nam na prasowanie trudno dostępnych miejsc np. wokół guzików i zmieści się w każdym zagłębieniu ubrania. Na rynku znajdziemy także żelazka ze stopą wielokierunkową, mającą kształt łzy. Pozwalają one na prasowanie w zasadzie we wszystkich kierunkach.

Moc

Kolejnym bardzo ważnym parametrem jest moc żelazka. Im większa, tym żelazko będzie się szybciej nagrzewało i szybciej będzie gotowe do pracy (nawet w zaledwie kilka sekund). Wyjątkiem są żelazka systemowe, które mają dużą moc, ale nagrzewają się do paru minut, co jest związane z generowaniem pary. Duża moc ma wpływ także na efektywność wytwarzania pary wodnej. Dobre żelazka mają moc powyżej 2000 W, a nawet osiągnąć wartość do 3000 W. Z dużą mocą związana jest też szybka reakcja na zmniejszenie poziomu temperatury i wysoka efektywność w wytwarzaniu pary. Niestety należy jednak pamiętać, że im wyższa wartość mocy, tym żelazko pobiera więcej prądu.
Poszczególne typy żelazek mogą mieć następujące wartości mocy:
  • parowe i bezprzewodowe – od 1200 W do 2400 W;
  • systemowe – od 800 W do 2200 W;
  • turystyczne – od 350 W do 1000 W.
Regulacja temperatury

Każde żelazko wyposażone jest w termostat. Producenci stosują trzy różne sposoby regulacji temperatury m.in.:
  • za pomocą pokrętła – jest to rozwiązanie tradycyjne i najpopularniejsze. Najczęściej spotyka się w tańszych żelazkach;
  • za pomocą przycisków oraz ekranu wyświetlacza
  • za pomocą wyświetlacza z diodami LED - w których temperaturę regulujemy za pomocą przycisków plus i minus.
Na metkach ubrań możesz znaleźć międzynarodowe oznaczenia, które odpowiadają symbolom temperatury na żelazkach. Mają one formę kropek. Im jest ich więcej, tym wyższa jest temperatura prasowania. Wszystkie modele żelazek jakie mamy dostępne na rynku posługują się tymi samymi oznaczeniami dotyczącymi temperatur (a tym samym tkanin, które można wyprasować):
  • *** - maksymalna temperatura stopy nie przekroczy 200°C, w takiej temperaturze powinniśmy prasować ubrania z bawełny i lnu;
  • ** - maksymalna temperatura nie przekroczy 150°C, prasujemy w niej jedwab i wełnę;
  • * - maksymalna temperatura nie przekroczy 110°C, idealna temperatura dla tkanin syntetycznych: wiskozy, poliestru, nylonu.


Wytwarzanie pary

Dzięki parze wytwarzanej przez żelazko, prasowanie jest znacznie prostsze i przebiega dużo szybciej. Im większa jest ilość wytwarzanej pary, tym łatwiej jest nam uporać się z dużymi zagnieceniami lub z grubymi tkaninami. Ilość wytwarzanej pary określona jest parametrem: [gramy/min], i oznacza ilość pary, jaka zostanie wytworzona w ciągu minuty. Zazwyczaj, w domowych żelazkach parametr ten oscyluje w granicach 40 - 50 g/min. Żelazka parowe i bezprzewodowe mają zakres wytwarzania pary w przedziale 20-50 gr/min. Przedział ten w żelazkach systemowych jest znacznie wyższy i kształtuje się w granicach 70-80 gr/min. Żelazko wytwarzające parę wodną na poziomie ok. 35 gr/min, wyprasuje bez trudu bawełniane rzeczy i większość trudniejszych do wyprasowania tkanin, z uwagą iż trzeba prasować po obydwu stronach materiału. Dwie warstwy tkaniny powinno bez problemu wyprasować żelazko wytwarzające parę wodną na poziomie 50 gr/min. Na rynku można jednak spotkać urządzenia, które wytwarzają 200 gramów pary w ciągu minuty. Im wyższa wartość, tym mocniejsze będzie uderzenie pary, a tym samym możliwość wyprasowania kilku warstw naraz. Niektóre żelazka wyposażone są także w dodatkowe funkcje związane w wytwarzaniem pary np. regulacja strumienia pary, czy możliwość ustawienia jednorazowego silnego wyrzutu pary. Warto korzystać z tych udogodnień, aby prasowanie było jeszcze łatwiejsze.

Z parą w żelazkach związane są następujące funkcje:
  • regulacja strumienia pary – pozwala łatwo dobierać strumień pary do rodzaju prasowanego materiału. Zrobimy to za pomocą pokrętła lub suwaka;
  • uderzenie pary – jednorazowe silne uderzenie pary może wynosić nawet do 120 gr/min. Powoduje to szybkie, punktowe zwilżenie materiału, co ułatwia uprasowanie mocno zgniecionego fragmentu tkaniny. Sprawdzi się ona szczególnie w przypadku bardzo grubych materiałów, takich jak lniane obrusy czy zasłony.
  • pionowy wyrzut pary – umożliwi prasowanie w pozycji pionowej, np. jeżeli chcesz zaprasować zgniecenie na firance bez zdejmowania jej z karnisza lub przy tkaninach zawieszonych na wieszakach wymagających szybkiego odświeżenia. Prasujemy tu bez dotykania materiału, za pomocą gorącej pary.
  • funkcja zimnej stopy – minimalne nagrzanie stopy, prasujemy delikatne materiały praktycznie samą parą, np. rajstopy.

Pojemność zbiornika na wodę

Z oczywistych względów należy kierować się zasadą, że im większy pojemnik, tym lepiej, bo rzadziej będziemy musieli uzupełniać wodę podczas prasowania. Choć w przypadku osób, które prasują niewielkie ilości ubrań, inwestowanie w żelazko (np. systemowe) wyposażone w duży pojemnik jest niepotrzebnym wydatkiem.

Dodatkowe funkcje

Żelazka parowe mogę być wyposażone w szereg dodatkowych funkcji, które ułatwiają czyszczenie, a także korzystanie z urządzenia:
  • Funkcja samooczyszczania
Jako że w żelazku wykorzystuje się specjalne kanaliki parowe, należy pamiętać, że może w nich osadzać się kamień. Aby skorzystać z tej funkcji (jeśli jest dostępna), należy napełnić pojemnik z wodą, a następnie ustawić maksymalną temperaturę. Dzięki utworzonemu ciśnieniu, z żelazka wydobywa się para wraz z zanieczyszczeniami.
  • System antywapienny
Żelazka, do których można wlać wodę z kranu, są najczęściej wyposażone w system antywapienny, który zapobiega powstawaniu kamienia w kanalikach oraz otworach parowych. W zależności od producenta filtr może być zamontowany na stałe lub być wymienny.
  • Blokada kapania
Dzięki wykorzystaniu blokady, woda nie kapie przy niskich temperaturach stopy lub całkowicie wyłączonym żelazku, a tym samym plamienie ubrań podczas prasowania.
  • Ciągłe wytwarzanie pary
Aby prasowanie żelazkiem parowym było skuteczne, należy wybierać te modele, które mają wysoki poziom ciągłego wytwarzania pary. To właśnie ten parametr wpływa na jakość prasowania, choć wysoka wartość chwilowego uderzenia pary przydaje się przy bardzo zagniecionych fragmentach tkanin.
  • Spryskiwacz wody
Funkcja ta umożliwia miejscowe spryskanie wodą tkaniny w szczególnie zagniecionym miejscu.
  • Zabezpieczenia żelazka
Jako że żelazko pracuje przy wysokich temperaturach, nietrudno o oparzenia. Często zdarzają się również sytuacje, gdy włączone urządzenie zostanie pozostawione na dłuższy czas bezpośrednio na ubraniu. Aby zapobiec takim sytuacjom, producenci wprowadzają coraz lepsze zabezpieczenia takie jak:
  • Strażak
Jest to funkcja, która wyłącza żelazko znajdujące się w pozycji poziomej po upływie ok. 30 sekund i po kilku minutach, jeśli znajduje w pozycji pionowej. Po potrząśnięciu, urządzenie włącza się z powrotem, nagrzewając się do ustawionej temperatury.
  • Zabezpieczenie przed przegrzaniem
Żelazko wyłącza się automatycznie, gdy system wykryje uszkodzony termostat.

Nie mogąc wyjść z podziwu inwencji twórczej, na koniec podsyłamy pomysł na prasowanie w warunkach extremalnych :)

"Ekstremalne prasowanie – wynalezione zostało w 1997 roku przez pewnego Brytyjczyka, który chciał się wybrać na wspinaczkę, ale w domu czekała na niego sterta ubrań do prasowania. Postanowił zatem połączyć przyjemne z pożytecznym i wziął ze sobą żelazko…Od tej pory na świecie zarejestrowało się ponad 1000 miłośników prasowania w trudnych warunkach (zwanych ironmenami), a sport uprawiano m.in. pod wodą, na szczycie Mount Everestu czy Kilimandżaro."



Źródło: http://tuanclub.wordpress.com/2012/09/12/najdziwniejsze-sporty-swiata/


Szukasz części do żelazek? Znajdziesz je w naszym sklepie http://north.pl/czesci-agd/czesci-do-zelazek,g18624.html









3 komentarze:

  1. Myślę, że najlepiej zdecydować się na żelazko systemowe, na https://www.oleole.pl/zelazka-systemowe.bhtml duży wybór polecanych modeli można znaleźć. Moim zdaniem powinniśmy kupić takie urządzenie by prasować szybko i dokładnie. W końcu nie każdy ma czas na stanie przy desce po kilkanaście godzin w tygodniu. A znacznie ułatwiają i przyśpieszają prasowanie właśnie generatory pary czyli żelazka systemowe.

    OdpowiedzUsuń
  2. ja mam i mogę polecić LAuraStar Smart U, nie ma problemów z żadnym materialem

    OdpowiedzUsuń
  3. Czy wiecie, jak działa kuchenka mikrofalowa? To urządzenie, które jest obecne w prawie każdym domu, ma wiele sekretów. Na https://serwisagd-technik.pl/ możecie znaleźć wiele ciekawostek na ten temat oraz dowiedzieć się, jak dbać o swoją kuchenkę mikrofalową.

    OdpowiedzUsuń