czwartek, 13 lutego 2014

Czego nie myc w zmywarce?

Dziś przypomnimy o tym, czego nie należy wkładać do naszych zmywarek. Większość używanych na co dzień naczyń można z powodzeniem myć w zmywarkach. Idealnie nadaje się do tego m.in. zwykłe szkło czy naczynia żaroodporne. Są jednak materiały i akcesoria, które ze względu na swoje szczególne właściwości należy myć ręcznie, gdyż działanie chemikaliów i gorącej wody może spowodować ich uszkodzenie. Dlatego warto poznać zasady, dzięki którym rezultaty zmywania będą najlepsze, a urządzenie będzie nam służyło przez wiele lat.
























Przede wszystkim pamiętajmy, aby przed ułożeniem naczyń we wnętrzu urządzenia, powinniśmy usunąć z nich resztki jedzenia (kości, ości, resztki mięsa i warzyw, skórki z owoców, wykałaczki itp.), by nie dopuścić do zatkania filtrów, przewodu odpływowego czy dysz ramienia spryskującego zmywarki.

Szkło ręcznie malowane i dekoracje (np. porcelana)
Powinniśmy zachować ostrożność w przypadku przedmiotów szczególnie delikatnych, np. wykonanych ze szkła ręcznie malowanego i dekorowanego. Powinniśmy albo myć je ręcznie albo używać programu zmywarki do delikatnego mycia (i w niższej temperaturze).

Kryształy i szkło ołowiowe
Nie zaleca się mycia w zmywarce naczyń wykonanych z kryształu lub szkła ołowiowego, gdyż grozi to nieodwracalnymi uszkodzeniami, chyba że posiadają oddzielną rekomendację producenta do zmywania mechanicznego.

Antyki
Cenne przedmioty powinny być myte ręcznie, ponieważ mogą stracić połysk lub mogą zostać uszkodzone. Ponadto detergenty powodują stopniowe ścieranie się emalii i naniesionych wzorów.

Naczynia z materiału termoplastycznego z elementami drewnianymi
Nie należy wkładać do zmywarki naczyń wykonanych z materiałów termoplastycznych, przedmiotów z elementami drewnianymi oraz naczyń aluminiowych.
  • Drewno – m.in.: naczynia drewniane, drewniane łyżki, sztućce z trzonkami z drewna, deski do krojenia itp. Wysoka temperatura może rozwarstwić klejone drewno.
  • Plastik – W pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić czy na opakowaniu jest znaczek informujący o możliwości mycia w zmywarce (większość plastików kuchennych można myć w zmywarce). Wysoka temperatura może także uszkodzić przedmioty z tworzyw sztucznych nieprzeznaczonych do mycia w zmywarkach, przedmioty z cienkiego plastiku mogą się odkształcić. Przedmioty z tego tworzywa nadające się do mycia w zmywarkach powinno się umieszczać z dala od elementu grzejnego, czyli w górnym, a nie dolnym koszu (w wielu nowszych zmywarkach element grzejny jest ukryty i oddalony także od dolnego kosza). Wciskanie plastikowych przedmiotów w wąskie przestrzenie może spowodować ich odkształcenie w czasie mycia. Warto pamiętać, aby ostrożnie postępować z plastikiem, które w bardzo wysokich temperaturach może uwalniać substancje szkodliwe dla zdrowia.
  • Aluminium - aluminiowe sztućce czy naczynia po sesji w zmywarce zmienią kolor. Dlatego do zmywarki najlepiej nadają się sztućce ze stali nierdzewnej.
Srebro oraz cyna
Nie zalecane jest także zmywanie zastawy srebrnej równocześnie z zastawą ze stali oksydowanej, aby nie nastąpiła między nimi reakcja chemiczna powodująca osadzanie się ciemnego nalotu.
Wysoka temperatura powoduje utlenianie i odbarwianie przedmiotów srebrnych i cynowych. Ponadto cyna ma niską temperaturę topnienia i może się odkształcać w niektórych zmywarkach. Na przedmiotach żeliwnych mytych w zmywarce może pojawić się rdza.

Patelnie i naczynia ze specjalną powłoką (np., teflonem)
Producenci rondli/patelni często zalecają mycie ręczne z uwagi na silne działanie chemikaliów na powłokę, którą pokryte są te naczynia. Należy sprawdzić, co na ten temat pisze producent danego naczynia.

Naczynia/ przedmioty zanieczyszczone innymi substancjami
Nie należy myć w zmywarce przedmiotów zanieczyszczonych woskiem, popiołem papierosowym lub innymi substancjami, które mogą zanieczyścić inne naczynia (np. truciznami lub olejem mineralnym). Zanieczyszczenie rozpuszczalnikami może spowodować nawet wybuch!

Przedmioty klejone
Przedmioty klejone, takie jak trzonki niektórych sztućców lub drewniane deski do krojenia, mogą ulec uszkodzeniu, zwłaszcza w cyklach z wysoką temperaturą (dochodzącą do 75°C).

Przedmioty nie związane z gastronomią
W zmywarce nie należy myć takich przedmiotów jak narzędzi, wałków i pędzli malarskich czy rzeczy zabrudzonych olejem (niejadalnym), smarem lub z jakąś trucizną czy substancją żrącą z uwagi na ryzyko uszkodzenia urządzenia, a także zanieczyszczenia naczyń w trakcie kolejnego mycia, z uwagi na możliwość zatrucia.

Ważne!
Zawsze przed włożeniem danego naczynia do zmywarki upewnijmy się, że ma on specjalne oznaczenie, które da nam pewność, iż dana rzecz może być czyszczona przez zmywarkę. Podpowiedzią może być także charakterystyczny rowek na denku naczyń, które są przystosowane do mycia w zmywarce lub symbol zmywarki - taka informacja jest umieszczona na opakowaniu produktu.

Jeżeli poszukujesz koszy do zmywarek lub innych części do tego typu sprzętu, zapoznaj się z ofertą naszego sklepu North.pl na stronie http://north.pl/czesci-agd/czesci-do-zmywarek,g1173.html




5 komentarzy:

  1. A ja nie mam zmywarki i powiem szczerze, że wcale nie jest mi potrzebna. Wolę myć ręcznie i z fajnym płynem do naczyń, np. tym od https://ludwikekologiczny.pl/dlaczego-ludwik-ekologiczny/ wszystko jest łatwiejsze. Jeśli myjemy wszystko na bieżąco to nie powinniśmy mieć kłopotów ze stosem naczyń, które zalegają w zlewie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nikt Ci nie broni myć ręcznie ale z chęcią porownalbym mój i twój rachunek za wodę z danego miesiąca a po jakimś czasie także skórę na dłoniach. Pozdrawiam.

      Usuń
  2. Nikt Ci nie broni myć ręcznie ale z chęcią porownalbym mój i twój rachunek za wodę z danego miesiąca a po jakimś czasie także skórę na dłoniach. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  3. A ja uważam, że zmywarka, to bardzo praktyczny sprzęt. Do zmywarki można też kupić ekologiczne środki, między innymi Ludwik.

    OdpowiedzUsuń