piątek, 17 stycznia 2014

Gotowanie na parze - hit czy kit?

Czy to moda na zgrabna sylwetkę, czy co raz powszechniejszy trend na zdrowy styl życia ma wpływ na popularność gotowania na parze? A może za tą sławą kryje się fakt, że w taki sposób przygotowania potraw jest doskonałym rozwiązaniem dla osób nie lubiących gotować lub nie mających na to czasu? Efekt jest taki, że z dnia na dzień, co raz więcej osób decyduje się na zakup urządzenia, który pomoże im przygotować potrawy w taki sposób. Parowar lub kombiwar to pomocne urządzenia, dzięki którym nie musimy stać nad garnkami i pilnować, żeby coś nie wykipiało albo nie przypaliło się. Sprzęt sam ugotuje, co sobie zażyczymy. Tak przygotowane potrawy są nie tylko urozmaiceniem monotonnej diety, ale umożliwiają przygotowywanie zdrowych i pełnowartościowych posiłków.

Źródło: tumblr ahealthynewbeginning

Mistrzowska kombinacja

Potrawy przygotowane na parze mają zbawienny wpływ na nasze zdrowie oraz sam smak przygotowywanych potraw. Za wyborem gotowania na parze jako najlepszej metody obróbki termicznej żywności przemawiają również wyniki badań, które świadczą o tym, że w warzywach gotowanych w wodzie zachowuje się tylko 36% witaminy A*, ale w gotowanych na parze pozostaje jej aż 62 %. Okazuje się, że ta metoda pozwala ograniczyć straty witaminy C i kwasu foliowego – dwóch witamin uznawanych za najbardziej wrażliwe na działanie wysokiej temperatury. Gotowanie na parze ma ogromną masę zalet:
  • minimalizuje straty witamin i składników mineralnych - tradycyjnym gotowaniu spora część składników mineralnych, jak i witamin rozpuszczalnych w wodzie takich jak: witaminy z grupy B, C wydostaje się do wody (wypłukiwanie);
  • zero tłuszczu – gotowanie na parze nie wymaga używania tłuszczów, czynnikiem odpowiedzialnym za przekazywanie ciepła potrawom jest para wodna. Znacznie ogranicza się tym samym ilość spożywanych kalorii (jedna łyżka stołowa oleju to ponad 100 kcal);
  • ogranicza sól - gotowanie na parze nie wymaga dodawania takich ilości soli, do jakich przyzwyczailiśmy się przy innych rodzajach gotowania. Możemy nawet całkiem ją wyeliminować - zyska na tym nasze zdrowie;
  • nie zmienia smaku potraw - taki sposób przygotowywania potraw nie zmienia ich smaku. Jedzenie nie jest też nasiąknięte wodą jak przy tradycyjnym gotowaniu. Wszystko to z korzyścią dla naszych kubków smakowych;
  • uniwersalne gotowanie - można w nim przyrządzić wszystkie produkty takie jak: warzywa, owoce, makarony, ryż, kasze, ryby, mięsa. Istnieją tylko nieliczne wyjątki: np. pomidory;
  • krótszy czas przygotowywania potrawy - parowar umożliwia przyrządzanie równocześnie kilku składników potrawy. Ponadto czas poświęcony na obróbkę cieplną jest krótszy z uwagi na temperaturę pary wodnej. Podczas gotowania na parze wartość ta sięga do 120 ºC , a w wodzie 100ºC ;
  • wygoda – możemy być pewni, że nic się nie przypali, nie wykipi, a pojemniki z łatwością można włożyć do zmywarki.
  • możliwość odgrzewania potraw - nawet tych, które wcześniej były przygotowane metodą tradycyjną.


Metoda gotowania za pomocą pary głównie jest zalecana osobom, które dbają o dietę ze względu na figurę, zdrowie i urodę. Wyróżnia się ona tym, że jest lekkostrawna, a przy tym niskokaloryczna oraz pomaga w walce z wysokim ciśnieniem. Należy też zwrócić uwagę na fakt, że jest to idealny sposób na przygotowywanie dań naszym pociechom.

Warto pamiętać o kilku wskazówkach na temat przygotowywania dań w uradzeniach gotujących za pomocą pary:
  • Przede wszystkim bardzo istotna jest kolejność układania produktów w pojemnikach. Najbliżej źródła wytwarzania pary powinny znaleźć się produkty, które wymagają najdłuższej obróbki cieplnej, czyli w przypadku planowania obiadu składającego się m.in. z mięsa, to ono powinno się tam znaleźć. Dopiero potem pozostałe składniki dania, czyli przykładowo: ryż, a nad nimi brokuły.
  • Nie należy solić potraw. Para, która przenika przez tkanki produktu, umożliwia uwalnianie z niego jej naturalnej zawartości. Zaleca się dosalanie na talerzu, po to by uniknąć przesolenia potrawy. Warto natomiast sięgnąć po zioła. Świeże, aromatyczne lub suszone dodane bezpośrednio na produkty oraz do wody nadadzą im wyjątkowy smak. Ich aromat znacznie podkreśli aromat potrawy, a nasze organizmy wesprze w trawieniu.
  • Gdy gotujemy rybę na specjalną okazję, to do wody można dodać białego wytrawnego wina. Rybę można także od razu skropić sokiem z cytryny. Należy pamiętać o tym, by w pojemniku nie układać produktów zbyt ciasno. W każdym zestawie powinna znaleźć się żywność w jednakowych kawałkach. Jeśli jest możliwe to jak najmniejszych. Zapewni to odpowiednią przestrzeń do krążenia pary wodnej.
  • Należy pamiętać, by jak najrzadziej podnosić pokrywę, bowiem powoduje to duże straty pary, a przez to wydłuża się proces gotowania.
  • Jak przy każdym posiłku warto jest na kilka godzin przed gotowaniem doprawić odpowiednimi przyprawami mięso, drób, ryby, gdyż pomaga to w uzyskaniu wilgoci i kruchości.
Mam nadzieję, że przekonaliśmy Was do rozpoczęcia przygody z „parą” w kuchni. Tak przyrządzone dania dostarczą naszemu organizmowi nie tylko ogromny zastrzyk witamin, ale na dodatek pomogą w redukcji wagi bez wymyślnych i drakońskich diet. A kto by tak nie chciał :) W dalszej części tego postu znajdziecie trochę szczegółów dotyczących urządzeń do gotowania na parze. Kto wie, może zdecydujecie się na któreś z nich.

Parowar – sojusznik w walce o dobre zdrowie i ładną sylwetkę

Jeżeli ktoś jeszcze pamięta, to parowar swoim wyglądem przypomina piętrowy prodiż. Zalety? Pozwala poznać smak składników, które podczas zwykłego gotowania w garnku rozpuszczają się w wodzie i trafiają z wodą do kanalizacji. W parowarze para wodna przenika przez potrawę od dołu i wylatuje górą. Urządzenie to składa się z kilku elementów:
  1. Spód parowaru to podstawka, do której wlewa się odpowiednią ilość wody, po to by pod wpływem temperatury wytworzyła się z niej para.
  2. Pojemniki na żywność – najczęściej plastikowe i przezroczyste, by lepiej obserwować proces przygotowywania potrawy.
  3. Pokrywa.
Urządzenie podłączamy do prądu oraz ustawiamy czas funkcjonowania. Parująca ze zbiornika woda sprawia, że składniki umieszczone na poszczególnych tackach są gotowane. Istotnym parametrem na który powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze parowaru jest rozmieszczenie i ilość pojemników. Na rynku dostępne są urządzenia posiadające dwa bądź trzy pojemniki, które mogą być rozmieszczone pionowo lub poziomo. Jeśli pojemniki są umieszczone poziomo, aromaty poszczególnych potraw przyrządzanych w jednym czasie w parowarze, nie mieszają się. Umożliwia nam to gotowani potrawy o intensywnym zapachu w tym samym czasie, bez obaw, że aromaty pomieszają się ze sobą. Maksymalna pojemność misy wynosi 10 litrów. Producenci oferują nam praktyczne rozwiązanie w postaci kompaktowego przechowywania, czyli możliwość włożenia pojemnika jeden w drugi, dzięki czemu zaoszczędzamy miejsce w kuchni.

Ważnym szczegółem na który warto zwrócić uwagę to, czy parowar posiada pojemnik z wyjmowanym dnem. Dzięki temu będziemy mieć możliwość przyrządzenia za jego pośrednictwem większych kawałków mięsa i ryby, które nie miałyby szansy zmieścić się na tacce zwyczajnego pojemnika. Ważne jest również to, z jakiego materiału wykonane są pojemniki parowaru. Najczęściej pojemniki są wykonane z tworzywa sztucznego, choć istnieją urządzenia z pojemnikami ze stali nierdzewnej. Ich plusem jest trwałość, zaś minusem to, że nie są przeźroczyste, więc nie możemy na bieżąco kontrolować postępów w gotowaniu potraw. Ostatnim elementem budowy parowaru jest podstawa ze zbiornikiem na wodę, która powinna być wykonana z wytrzymałego materiału, np. ze stali nierdzewnej. Warto zwrócić uwagę czy parowar posiada w podstawie lejek lub otwór, umożliwiający łatwe dolanie wody do zbiorniczka, nawet w czasie gotowania. Wówczas unikniemy konieczności odłączania urządzenia od prądu, w celu uzupełnienia wody. Podstawy parowarów nie są przeźroczyste, dlatego uniemożliwia nam to kontrolowanie poziomu wody. Warto więc wybrać takie urządzenie, które posiada wskaźnik poziomu gotującej się wody. Na podstawie urządzenia znajdują się przyciski do jego programowania. Nowoczesne parowary posiadają regulację elektroniczną programów. Pamiętajmy, aby przy wyborze parowaru przyjrzeć się bliżej jego charakterystycznym parametrom, które decydują o tym, czy jest to urządzenie wydajne, czy też nie. Do takich parametrów zaliczamy: moc oraz zużycie energii. Parowary dostępne w sklepach mają moc od 400 do nawet 2000 W. Im większe urządzenie, tym jego moc powinna być wyższa. To ona decyduje o tym, jak szybko zagotuje się woda w parowarze i rozpocznie on gotowanie.



Dostępne na rynku parowary posiadają wiele dodatkowych funkcji oraz akcesoriów, dzięki czemu możemy wybrać najbardziej dogodne dla nas urządzenie. W zakres dodatkowego wyposażenia tego typu urządzeń wchodzą: tacki ociekowe (znajdujące się na dnie pojemników, gromadzące skraplającą się parę), pojemniki do produktów sypkich (przeznaczone do gotowania kaszy czy ryżu), kubeczki do deserów (musów i deserów na ciepło), podkładka do jajek (do przygotowania jajek na miękko lub twardo), aromatyzer do ziół oraz ekran LCD z funkcją automatycznego programowania.

Natomiast w zakres dodatkowych funkcji parowarów mogą wchodzić czynności, mające na celu uproszczenie obsługi i zwiększenie funkcjonalności tych urządzeń. Do takich funkcji należą np., automatyczny Timer, który jest dostępny w nowoczesnych parowarach. Dobiera on samodzielnie czas gotowania do zadanego rodzaju potrawy. Inną funkcją dodatkową jest przyspieszony start, zwany również funkcją Vitamin+ bądź Turbo Start. Polega ona na natychmiastowym podgrzaniu wody do temperatury, potrzebnej do wytworzenia pary. Dzięki tej funkcji wszystkie składniki umieszczone w parowarze zachowają witaminy i składniki odżywcze. Jednocześnie pilnuje, aby potrawa nam się nie przypaliła. Niektóre modele parowarów wyposażone zostały w funkcję Gentle Steam, czyli delikatnej pary wytworzonej przy temperaturze 80 stopni Celsjusza. Dzięki niej delikatne składniki potraw nie ulegną rozgotowaniu. Ostatnią ze spotykanych funkcji dodatkowych parowarów jest utrzymywanie ciepła przez jakiś czas po zakończeniu pracy urządzenia. Niektóre parowary mają funkcję rozmrażania: wyjęte z zamrażarki produkty można bezpośrednio umieścić w urządzeniu. Wtedy do pracy parowaru doliczyć trzeba średnio 10 minut.

Parowary z wyższej półki w wyposażeniu mają funkcję sterylizacji butelek oraz specjalne tacki na ciastka. Są i takie, które sygnalizują gotowanie poszczególnych potraw zapaleniem się lampki w innym kolorze. Na przykład, gdy świeci się niebieska lampka to znak, że to ryby są gotowane, czerwona – ciastka, mięso – fioletowy, jajka i ryż – żółty.

Warto wspomnieć, ze utrzymanie urządzenia w czystości nie jest kłopotliwe. Wszystkie wyjmowane części, tzn. pojemniki, tacki i inne elementy można umyć wilgotną ścierką z płynem w zlewie albo w zmywarce. Podstawę należy jednak czyścić tylko wilgotną szmatką. Co 8-10 użyć trzeba pozbyć się kamienia. W tym celu do pojemnika na wodę dobrze wlać litr zimnej wody i dodać 150 ml octu, potem odstawić parowar (najlepiej na noc), a po kilku czy nawet kilkunastu godzinach wylać płyn i opłukać pojemnik.

Kombiwar – nowoczesny prodiż

Kombiwar to mobilne urządzenie wielofunkcyjne, w którym można przygotowywać potrawy na różne sposoby. Może zastąpić piekarnik, ma także funkcję gotowania na parze, robienia grzanek czy smażenia.

Główne części składowe kombiwaru to szklany pojemnik i pokrywa, w której umieszczone są halogenowa grzałka i wentylator. Grzałka przetwarza energię elektryczną na ciepło, a wentylator rozprzestrzenia gorący strumień powietrza, dzięki czemu wewnątrz pojemnika tworzy się tak zwany termoobieg. Okrągły kształt i szczelność kombiwaru umożliwiają równomierne przemieszczanie się powietrza, dzięki czemu składniki są poddawane efektywnej obróbce termicznej. Przyrządzone potrawy zachowują naturalny smak i wartości odżywcze. Do regulacji czasu pracy i temperatury służą dwa pokrętła umieszczone na zewnętrznej stronie pokrywy – minutnik i termostat. Minutnik jest jednocześnie włącznikiem kombiwaru. Przezroczysta szklana misa wykonana z żaroodpornego szkła umożliwia kontrolowanie gotowania.

Kombiwar pozwala na przygotowanie jedzenia na prawie każdy możliwy sposób. Tak jak parowar pomoże w przygotowaniu posiłków ugotowanych na parze. Potrzebna do tego będzie nam specjalna tacka, na której należy ułożyć przyrządzane jedzenie. W celu utworzenia pary, należy wlać na dno pojemnika trochę wody. Urządzenie to umożliwia również grillowanie mięs i ryb (należy je wcześniej owinąć folią), jak i pieczenie zarówno mięs, zapiekanek i ciast- często szybciej niż w tradycyjnym piekarniku. Składniki układa się na specjalnej tacce (w przypadku ciasta – umieszcza się w formie), nastawia się odpowiednią temperaturę i czas pracy urządzenia. Informacje o tym, jak długo piec poszczególne składniki znajdują się w instrukcji obsługi. Smażenie w kombiwarze wygląda nieco inaczej niż na patelni. Aby usmażyć mięso, rybę czy frytki, należy przed włożeniem ich do misy kombiwaru namoczyć je w oleju lub oliwie. Urządzenie to godnie zastąpi nam kuchenkę mikrofalową, ponieważ podgrzeje wcześniej przygotowane potrawy bez konieczności użycia tłuszczu. Natomiast dzięki termoobiegowi kombiwar może rozmrozić potrawy dosyć szybko i równomiernie. Za pomocą tego urządzenia z powodzeniem ugotujemy jajka w każdym stopniu miękkości, jak również opieczemy na złoto bułki lub chleb.




Kombiwary mają moc około 1200-1550 W. Generalna zasada brzmi, że im większa moc, tym szybciej urządzenie przyrządza potrawy, ale w przypadku tak niewielkich różnic w mocy, efektywność poszczególnych modeli jest podobna. Warto jednak zauważyć, że kombiwar zużywa o wiele mniej energii niż piekarnik elektryczny. Obróbka termiczna w kombiwarze, w zależności od przyrządzanych składników, zajmuje, w zależności od potrawy, średnio o 20-50% mniej czasu niż w piekarniku, co pozwala zaoszczędzić na czasie i energii. Producenci kombiwarów oferują nam urządzenia których pojemność waha się od 10 do nawet 20 litrów. Oczywiście wybór rozmiaru zależy od naszych potrzeb: tego, jak dużo i dla ilu osób będziemy przygotowywać posiłki. Do niektórych modeli kombiwarów można dokupić specjalne pierścienie (czasem są już w zestawie z urządzeniem), które, zamontowane u góry misy, zwiększają pojemność urządzenia nawet o 7 litrów. Maksymalna temperatura w kombiwarach niemal zawsze wynosi tyle, co w piekarniku elektrycznym, czyli 250 ºC Urządzenia te często różnią się natomiast temperaturą minimalną. Te ze skalą od 65 ºC nadają się do pieczenia, smażenia, gotowania i grillowania, natomiast kombiwary z temperaturą minimalną 0 stopni nadają się także do rozmrażania żywności i odświeżania pieczywa.

Dostępne na rynku kombiwary posiadają wiele akcesoriów oraz funkcji, dzięki czemu możemy dostosować urządzenie do naszych potrzeb. W zakres dodatkowego wyposażenia tego typu urządzeń wchodzą: ruszty do grillowania (niektóre modele posiadają dwa ruszty niski i wysoki), szczypce do wyjmowania potraw, szpilki do szaszłyków, tacki do gotowania na parze i smażenia, stojak na pokrywę oraz pierścień powiększający pojemność naczynia. Natomiast dodatkowe możliwości jakie może posiadać kombiwar to m.in.: opcja mycia zmywarce lub bardzo przydatna funkcja samoczyszczenia. W przypadku gdy urządzenia nie posiadania funkcji samoczyszczenia i nie możemy myć go w zmywarce, warto zwrócić uwagę czy możemy wyjąć kabel zasilający, ułatwi nam to czyszczenie pokrywy. Dodatkowo kombiwar może posiadać zabezpieczenie wyłączające kombiwar przy otwartej rączce, uchroni nas to przed poparzeniem strumieniem gorącego powietrza.

Szybkowar – garnek do zadań specjalnych

Szybkowar to dobry wybór dla osób zapracowanych, które rzadko mają czas na gotowanie w domu. Koncepcję „szybkiego garnka” wymyślono już w XVII wieku przez Daniela Papin, ale urządzenie dobrze sprawdza się także dziś. Szybkowary pozwalają zaoszczędzić 70% czasu gotowania i nawet do 50% energii! Potrawy przygotowane w nich są zdrowsze, bo zachowują dużą ilość witamin i minerałów.
Szybkowar to garnek z bardzo szczelną pokrywą. Dzięki temu w czasie gotowania następuje wzrost ciśnienia. Powoduje to wzrost temperatury wrzenia wody i przyspieszenie procesu gotowania. W większości szybkowarów panuje ciśnienie od 0,5 do 2 bar. Przy tym ciśnieniu woda wrze w temperaturze około 120 °C. Specjalny zwalniający się zawór w pokrywie upuszcza w razie potrzeby nadmiar pary, utrzymuje stały poziom ciśnienia w naczyniu i nie pozwala na to, żeby garnek eksplodował. Ponadto, dzięki szczelnej pokrywie, para wodna powstała podczas gotowania zostaje wewnątrz naczynia, dzięki czemu potrawy nie przypalają się, nie tracą smaku ani koloru oraz cały czas utrzymują stałą temperaturę gotowania.




Gotowanie w szybkowarze nie jest skomplikowane. Do garnka należy włożyć produkty, które chcemy ugotować, następnie nalać wody (ale znacznie mniejszą ilość niż w przypadku tradycyjnego gotowania) i szczelnie zamknąć pokrywę. Gdy w środku zostanie osiągnięte właściwe ciśnienie, zawór szybkowaru zacznie głośno gwizdać, wypuszczając nadmiar pary wodnej. Należy wtedy zmniejszyć ogień pod garnkiem. Gdy potrawa będzie gotowa, pokrywę będzie można zdjąć Na rynku dostępne jest kilka rodzajów szybkowarów:
  • klasyczny – to garnek ze szczelną pokrywą i zaworem, w którym można gotować zarówno na kuchence gazowej, jak i elektrycznej. Wykonane w większości przypadków ze stali, czasem aluminium. Niektóry modele są wyposażone w regulację poziomu ciśnienia, dzięki czemu nadają się do gotowania zarówno delikatnych potraw, jak i tych, które wymagają dłuższej obróbki termicznej.
  • elektryczny – to samodzielne urządzenie, które wymaga podłączenia do gniazdka prądowego.
  • ze sterowaniem elektronicznym – to bardziej nowoczesna wersja tego urządzenia; za pomocą przycisków i ekranu LCD można ustawić dokładniejsze parametry.
Podczas zakupu tego typu urządzenia należy zwrócić uwagę na zakres ciśnienia. Im większy zakres ciśnienia, w którym można gotować, tym więcej różnych potraw można przyrządzić np., ryby lepiej gotować pod mniejszym ciśnieniem niż wieprzowinę. Poza tym, im wyższe ciśnienie, tym jedzenie będzie szybciej gotowe. Zakres ciśnień większości szybkowarów dostępnych w sprzedaży waha się zazwyczaj między 0,5 a 2 bar. Pojemność szybkowarów wynosi zwykle od 2 do 10 litrów. Dla singla wystarczy najmniejsze urządzenie, minimum dla czteroosobowej rodziny to 5 litrów. Wiele zależy także od tego, czy w szybkowarze będziemy gotować całe dania, czy pojedyncze składniki (np. ziemniaki, mięso). Warte uwagi jest bezpieczeństwo, ponieważ szybkowar pracuje pod dużym ciśnieniem, istnieje groźba eksplozji. Aby uniknąć ryzyka, lepiej kupić urządzenie znanej firmy i koniecznie zwrócić uwagę, czy uszczelka nie jest uszkodzona, czy garnek ma dwa zawory (zwykły i bezpieczeństwa) oraz czy został wyposażony w dodatkowe zabezpieczenia, np. przed otwarciem pokrywy w momencie pracy szybkowaru. Pamiętajmy również aby zwrócić uwagę na uchwyty. Standardowy szybkowar posiada jeden uchwyt z zatrzaskiem, który umożliwia szczelne zamknięcie. Im dłuższy, tym bezpieczniejszy. Niektóre urządzenia posiadają dwie wygodne rączki, które ułatwiają przenoszenie.

Dostępne na rynku szybkowary posiadają wiele funkcji, dzięki czemu możemy przystosować urządzenie do naszych wymogów. W zakres dodatkowych udogodnień wchodzą m.in.: funkcja parowania - dzięki niej szybkowar może w razie potrzeby spełniać rolę klasycznego garnka, programy gotowania, dzięki którym dostosujesz odpowiednie ciśnienie do przygotowywanej potrawy oraz pionowe ujście pary (odprowadzi parę bezpośrednio do okapu). Dobry pomysł to także zakup modelu wyposażonego w timer (unikniemy obawy przed rozgotowaniem potraw), tematyczne programy gotowania czy możliwość kontroli temperatury - kontrolki umieszczone na pokrywie pozwolą zorientować się, kiedy urządzenie osiągnie odpowiednią do gotowania temperaturę. Zapewnia to precyzyjne odmierzanie czasu przygotowania potraw. Bardzo istotną funkcją jest opcja dekompresji, która umożliwia szybkie obniżanie ciśnienia, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko otworzenia pokrywy w nieodpowiednim momencie, a gotowane dania można szybciej wyjąć z naczynia.

Szybkowar może w razie potrzeby stać się tradycyjnym garnkiem, można za jego pomocą także gotować na parze i rozmrażać żywność. W tym celu najlepiej zakupić specjalne sitka, pokrywy i tacki. Przed zakupem wybranego modelu warto upewnić się, czy producent dołączył zapasową uszczelkę lub zorientować się, ile ona kosztuje, ponieważ trzeba ją wymienić po kilku-kilkunastu miesiącach. Przed dokonaniem wyboru warto zobaczyć, czy elementy urządzenia można myć w zmywarce. W ofercie producentów możemy znaleźć dodatkowe akcesoria takie jak: wkładki do gotowania na parze, do rozmrażania żywności, czy do wyciskania soku z owoców, garnki o różnej pojemności, pokrywa do klasycznego gotowania oraz podstawka pod wkłady.
Urządzenie jest stosunkowo proste w użyciu, jednakże nie oznacza to, że nie posiada wad. Sporą obawę budzi fakt, że podczas gotowania nie mamy kontroli nad tym co się dzieje wewnątrz naczynia, ponieważ jest ono ciągle zamknięte. Dla osób które dla pewności co chwilę zaglądają do garnka, zmiana przyzwyczajenia początkowo będzie bardzo trudne, ale być może warto przetestować ten wynalazek w swoim domu. Ostatecznie, gdy nie zamkniemy pokrywy szczelnie, będzie służyć nam za najzwyklejszy garnek.





1 komentarz:

  1. a ja od nie dawna uwielbiam gotować w wolnowarze, jest to nie tylko smaczne ale po prostu bardzo wygodne, polecam te od Crock Pot, wygodna regulacja przyciskami i są teraz na oficjalnej stronie w promocji

    OdpowiedzUsuń