piątek, 20 grudnia 2013

Różne zastosowania papieru do pieczenia

Niewiele osób wie, że papier do pieczenia został stworzony z myślą o higienicznym pakowaniu ryb na targowiskach. Dziś stosujemy go do przygotowywania przeróżnych potraw. To dzięki niemu pieczone produkty nie przywierają, a my z łatwością wyjmujemy je z formy, gdy są już gotowe. Okazuje się jednak, że papier do pieczenia ma parę nietypowych zastosowań, o których mogliście nie wiedzieć.



     
                                                                               ~ Wykładanie form ~

Najbardziej oczywisty sposób wykorzystania papieru do pieczenia. Brytfanny i formy do ciast czy pasztetów dokładnie wykłada się odciętym kawałkiem pergaminu, dzięki temu można zrezygnować ze smarowania naczyń tłuszczem i ewentualnego obsypywania bułką tarą. Pieczenie na papierze zalecane jest osobom będącym na diecie, w ten sposób niwelujemy tłuszczów z naszego jadłospisu. Również samo wyjęcie gotowego, nawet jeszcze gorącego dania jest niezwykle proste, bo wystarczy chwycić za brzegi papieru i wyjąć danie z formy.
Podczas wyboru zakupu papieru do pieczenia zwróćmy uwagę czy jest on wystarczająco mocny, by płynne ciasto albo tworzący się pod pieczenią sos nie rozmiękczył zanadto pergaminu, wskutek czego później się nie rozdarł.
Jeszcze jedna wskazówka - jeśli przykryjesz papierem z wierzchu ciasto, nie przypali się ani nie będzie też zbyt suche.
    ~ Pieczenie ryb ~
W tej roli najlepiej sprawdzi się papier z powłoką silikonową. Przyprawione filety lub całe ryby układamy na papierze, następnie przekładamy na ruszt lub kratkę i wkładamy do rozgrzanego piekarnika. Chude ryby (takie jak dorsz czy pstrąg) można dodatkowo skropić olejem lub oliwą, tłuste (takie jak łosoś czy karp) nie potrzebują dodatkowego tłuszczu. Rybę należy położyć na papier, ale jej nie przykrywać. Dzięki temu otrzymamy pyszną upieczoną rybę z chrupiącą skórką.
    ~ Dekorowanie ciast ~
Jeżeli chcesz zdobić tort lub ciasto, wytnij papier w kształcie Twojego wypieku (okrągły lub prostokątny), a następnie w środku wytnij dowolny wzór. Tak wycięty papier kładziemy na wierzchu ciasta. Teraz wystarczy wziąć sitko i odpowiednią posypkę (nieważne czy to cukier puder, kakao czy inny sypki ozdobnik) i posypać po cieście a następnie delikatnie zdjąć papier. Wzór posypki będzie identyczny jak wycięty wzór w papierze.
Nie masz rękawa cukierniczego? Nic nie szkodzi, wystarczy, że masz papier do pieczenia. Doskonale sprawdzi się podczas przygotowania kremowych dekoracji na torcie lub babeczkach, czy okolicznościowego napisu na cieście. W tym celu należy odciąć kawałek arkusza papieru i zwinąć go, nadając mu kształt stożka. Do środka wlewa się rozpuszczoną czekoladę, polewę do ciasta lub nakłada przygotowany do dekoracji krem. Odcinamy czubek stożka i tworzymy własne ozdoby na cieście lekko uciskając wypełniony papier.
    ~ Rozdrabnianie przypraw ~
Papier do pieczenia może również zastąpić moździerz. Należy wysypać przyprawę na papier do pieczenia, zgiąć papier i przykryć przyprawę, a następnie użyć tłuczka do mięsa. Dzięki temu otrzymamy idealnie rozdrobnione przyprawy.
    ~ Zamiast rękawa do pieczenia ~
Odcinając odpowiednio duży kawałek papieru do pieczenia, można zastąpić nim gotowe rękawy do pieczenia. Zamarynowane mięso, rybę czy warzywa należy owinąć pergaminem, a następnie związać końce, w sposób, w jaki zwykle zawinięte są cukierki. Kolejno tak przygotowaną potrawę wkładamy do piekarnika i pieczemy - powstałe danie jest bardzo aromatyczne i soczyste.
    ~ Zamiennik pokrywki ~
Nie do każdego naczynia dostępne są pokrywki, a niejednokrotnie jest ona niezbędna do przygotowania danej potrawy. Wówczas można sobie pomóc wykorzystując papier do pieczenia. Wystarczy odciąć kawałek - nieco większy niż otwór używanego garnka, miski czy naczynia żaroodpornego. Brzegi papieru należy wysmarować białkiem, następnie przykryć pergaminem naczynie, a wystające brzegi zagiąć i docisnąć.

Nie chcesz, aby potrawa rozbryzgała się w mikrofalówce podczas podgrzewania i chcesz uniknąć ciągłego czyszczenia urządzenia.? Połóż na wierzch naczynia kawałek papieru do pieczenia- zniweluje zabrudzenia.
    ~ Rozdzielenie porcji w mrożonkach ~
Aby w łatwy sposób rozdzielić mrożonki, pamiętajmy aby tuż przed mrożeniem włożyć pomiędzy nie kawałki papieru do pieczenia. Dzięki temu w łatwy sposób oddzielimy mrożonki od siebie, a poza tym w jednym woreczku możemy zamrozić kilka porcji jedzenia, zapewniając sobie łatwe ich rozdzielenie po zamrożeniu.
    ~ Grillowanie ~
Grillując mięso w zamykanym grillu owiń mięso papierem. Dzięki temu mięso na pewno się nie przypali oraz zachowa aromat przypraw, którymi było natarte. Bez obaw będzie można włożyć kolejną potrawę do grilla, np. bułkę bez obawy, że przeniknie smakiem wcześniej pieczonego mięsa.
    ~ Zapobiega przenikaniu zapachów ~
Stosowanie papieru do pieczenia w charakterze przekładki w pojemnikach do przechowywania żywności gwarantuje zachowanie higieny, jak również zapobiegnie przenikaniu się zapachów.

Pokryty z obu stron silikonem pergamin doskonale sprawdza się także jako ochronna blatu kuchennego czy desek do krojenia podczas przygotowywania dań z ryb czy mięs – zabezpiecza przed przenikaniem zapachów.
    ~ Zamiast bibułek matujących ~
Jest to tańszy zamiennik drogeryjnych bibułek matujących. Wystarczy arkusz papieru pociąć na małe kawałki i zapakować do kosmetyczki.

~ Rodzaje papieru do pieczenia ~
  • jednostronnie i dwustronnie powlekany papier do pieczenia – powleczony z jednej lub z dwóch stron specjalną warstwą (najczęściej silikonową) co powoduje, że nie przywiera on ani do formy ani do ciasta (gdy używamy dwustronnego) lub do ciasta (gdy używamy jednostronnego papieru, przy czym dobry jednostronny papier nie powinien oczywiście przywrzeć do formy). Należy sprawdzić na opakowaniu, którą stroną powinien być umieszczony w formie do pieczenia – jeśli użyjemy niepowleczonej strony do góry, ciasto może się przykleić do papieru;
  • biały i ciemny (najczęściej brązowy) papier do pieczenia – ich właściwości zależą od konkretnej firmy i rodzaju papieru. Nie jest powiedziane, że ciemny jest zawsze lepszy od białego (bo równie dobrze biały papier może być dwustronnie powleczony, a brązowy tylko z jednej strony);
  • papier do pieczenia i papier do pieczenia i gotowania – różnica wynika z możliwości zastosowania;
  • papier w arkuszach i w rolce – ten pierwszy zazwyczaj jest pocięty już na gotowe arkusze w standardowym rozmiarze, dzięki czemu jest wygodniejszy w użyciu przy standardowych wypiekach. Niestety już okrągła tortownica lub nietypowy kształt formy zmusza nas do przycięcia arkusza do odpowiedniego rozmiaru. Z kolei papier w rolce jest bardziej uniwersalny w użyciu w przypadku niestandardowych wymiarów lub kształtów wypieków.
    ~Warto zapamiętać ~

  • maksymalna temperatura pieczenia wynosi 220 st. C – powyżej tej temperatury papier może się spalić lub powłoka silikonowa może się zniszczyć. Przed jego użyciem należy sprawdzić informacje na opakowaniu.
  • jeśli używasz papieru, zazwyczaj nie musisz już smarować papieru żadnym tłuszczem ani posypywać go mąką, bułką tartą lub innym sypkim składnikiem, aby ciasto nie przywarło.
  • w przypadku biszkoptów papier najczęściej zrywa się bezpośrednio po wyjęciu z piekarnika, aby się nie przykleił trwale do ciasta – ta zasada dotyczy zazwyczaj niepowlekanego papieru lub oraz w sytuacji gdy tym sposobem zaszkodzimy naszemu ciastu (np. nie powinno być obracane).

2 komentarze:

  1. W pełni wyczerpany temat papieru do pieczenia. Brawo

    OdpowiedzUsuń
  2. Czy ktoś w końcu odpowie na pytanie którą stroną papieru do pieczenia się piecze- powleczoną świecącą czy matową ?

    OdpowiedzUsuń