środa, 18 grudnia 2013

Przygotowania do świąt: czyszczenie piekarnika

Nie lubisz czyścić piekarnika? Jak większość... Tego typu czynności odkładamy w nieskończoność. Najczęściej do momentu, gdy ociekający tłuszczem piekarnik zacznie przynosić wstyd, a sernik nabierze zapachu pieczeni. Pamiętajmy, że nawet najlepszy inwigilator– teściowa, nie omieszka wytknąć nam tego typu zaniedbania, szczególnie w okresie świąt.

Producenci kuchenek i piekarników doskonale zdają sobie sprawę z problemów dotyczących pielęgnacji urządzeń tego typu, dlatego na rynku zaczęły się pojawiać modele posiadające funkcję samoczyszczenia. Wszystko dzięki małemu przełącznikowi pod przyciskiem o nazwie "piroliza".  Dzięki niemu urządzenie blokuje drzwi, nagrzewa się do temperatury 500 st. C i spala na popiół znajdujące się w nim zanieczyszczenia. Nam pozostaje jedynie wymiecenie popiołu i przetarcie ścian. 

Niestety dla wielu z nas superfunkcję zaserwuje sobie dopiero po uśmierceniu dotychczasowego modelu urządzenia, a piekarnik mimo wszystko czyścić trzeba. Mimo wszystko potrzeba na to dobrego sposobu. Przed zabraniem się do pielęgnacji polecamy sprawdzenie informacji zawartych w instrukcji obsługi urządzenia. Można w niej znaleźć ograniczenia związane z wykorzystywaniem niektórych środków.





~


~Czyszczenie przypalonego piekarnika ~

Niestety, nie odkryjemy tu magicznego sposobu na utrzymanie czystego piekarnika, bo jedynym taki sposobem jest nasza systematyczność. Ruszt do pieczenia należy myć po każdym użyciu, dobrze też przetrzeć całość wilgotną szmatką, a obędzie się bez konieczności stosowania silnych środków czyszczących. Jeżeli jednak zdarzy nam się nieco zaniedbać piekarnik czy coś przypalić, nie wpadajmy w panikę. Na pomoc przyjdą nam sprawdzone babcine sposoby.

~ Sól kuchenna jako naturalny środek czyszczący ~

Dla wielu z nas sól kuchenna to tylko przyprawa niezbędna w każdej kuchni podczas gotowania. Jest tania, nie szkodzi środowisku i jest łatwo dostępna. Nie zdajemy sobie sprawy, że zwykła sól kuchenna może być znakomitym środkiem czyszczącym, gdyż doskonale absorbuje smary i oleje. Dlatego doskonale nadaje się do czyszczenia piekarnika i kuchenki. W niektórych przypadku sprawdza się lepiej niż niejeden silny detergent.
Spodnią blachę piekarnika posypujemy solą, dzięki czemu pryskający tłuszcz czy resztki jedzenia nie będą się przypalać. Sól pomoże również wyczyścić nasz zabrudzony piekarnik, grill czy patelnię. Jeżeli posypiemy je solą, porządnie rozgrzejemy do momentu jej zbrązowienia, a następnie zetrzemy – łatwiej wyczyścimy brudną powierzchnię.
Można również zastosować tu preparat przyrządzony z preparatu łyżki parafiny i 2 łyżek soli. Całość po wyczyszczeniu spłukujemy wodą również z solą.

~ Soda oczyszczona, nie tylko na zgagę ~

O tym, że soda oczyszczona dodana do ciasta ma właściwości spulchniające, doskonale czyści fugi i pomaga na zgagę, wie każda kobieta. Niewiele osób zna inne zastosowanie sody. Z odrobiną sody można doprowadzić do porządku cały dom: umyć okna, uprać dywany, wyczyścić srebra, zlikwidować plamy z herbaty i kawy, usunąć brzydki zapach z butów, odświeżyć zapach w szafie, doczyścić żelazko…lista jest długa.
W naszym przypadku soda sprawdzi się jako dokonały środek do czyszczenia wnętrza piekarnika. Przypalone resztki jedzenia w piekarniku znacznie łatwiej będzie wyczyścić, jeśli posypiemy blaszkę cienką warstwą sody oczyszczonej, a następnie zwilżymy wodą ze spryskiwacza i odczekamy ok. 2 godziny. Jest to metoda bardziej czasochłonna, ale bardzo skuteczna.

~ Ocet… ale kwas ~

Niektórzy nie potrafią wyobrazić sobie wielu potraw bez odrobiny octu, który nadaje im szczególny charakter, zakwasza i konserwuje. Warto pamiętać, że ocet może mieć sporo innych zastosowań, nie tylko kulinarnych. Możemy wykorzystać go czyszczenia zabrudzonego piekarnika. Po usunięciu przypalonych resztek jedzenia, przygotowujemy roztwór wody z octem w stosunku 1:1, ewentualnie wodę z sodą oczyszczoną w stosunku 2 łyżki sody na 2 szklanki ciepłej wody, i tak sporządzoną miksturą przemywamy całe wnętrze naszego sprzętu. Dzięki temu łatwo pozbędziemy nieładnych plam z tłuszczu i będziemy mogli się cieszyć lśniącym i czystym piekarnikiem. Możemy jeszcze do tego roztworu dodać niewielką ilość płynu do mycia naczyń, żeby zapach octu nie był tak intensywny.

~ Co do czego? ~

  • Gałki - najłatwiej utrzymać w czystości gałki chowane (wciskane). Tradycyjne należy czyść starą szczotką do zębów maczaną w nierozcieńczonym płynie do naczyń. Gałek nie zdejmujemy.
  • Ścianki i ruszty - świeże przypalenia przetrzyj wodą z octem lub sodą i rozgrzej piekarnik do 160 st. C. Gdy ostygnie przetrzyj wilgotną szmatką. Stary brud spryskaj pianką do grilla.
  • Drzwiczki - nie myjemy ich środkami jak mleczko czyszczące, bo porysujemy szkło. Używajmy gąbki, octu, sody lub płynu do naczyń. Natomiast polerujemy ściereczką spryskaną octem, dzięki temu, nie będzie smug.
  • Zawiasy - należy przecierać je tylko wilgotną szmatką. Moczone mogą zacząć skrzypieć. Nie stawiajmy na otwartych drzwiczkach ciężkich przedmiotów, aby nie uszkodzić zawiasów.
  • Dno piekarnika - gdy mocno przykleiły się do niego przypalone resztki potraw, nie zeskrobuj ich nożem. Posyp cienką warstwą sody, skrop wodą i zostaw na dwie godziny.
  • Wentylator - raz w miesiącu przetrzyj wodą z octem lub sodą (2 łyżki na litr). Jeśli dotąd tego nie robiłaś i jest na nim zapieczony brud, zastosuj piankę do grilla.

~ Przypalony ruszt ~

Wiele piekarników wyposażono w ruszt, warto korzystać z tej opcji urozmaicając sobie w ten sposób codzienne menu. Niestety ruszt ma tendencje do przypalania, a jego czyszczenie jest chyba bardziej uciążliwe niż każdej innej części piekarnika czy grilla. Dlatego warto ruszt do pieczenia myć od razu po każdym użyciu. Ruszty szoruje się ostrą szczoteczką maczaną w gorącej wodzie z detergentem. Jeśli są bardzo brudne, można je włożyć na całą noc do miski czy wanienki i zalać czystym, gorącym octem. Rano wyjmuje się je z octowej kąpieli i szoruje ostrą szczotką oraz obficie płucze. Pomoże też cudowny środek do czyszczenia piekarników: 1/2 szklanki soli, 1/4 szklanki boraksu i 1/2 szklanki sody oczyszczonej z ciepłą wodą. Wyczyścić środkiem i wytrzeć czystą, ciepłą wodą.

~ Gładkie powierzchnie ~

Warto pamiętać, że wnętrze piekarnika, powierzchnia dźwigaczek i blachy pokryte są emalią o wyjątkowo gładkiej i błyszczącej powierzchni. Dzięki czemu możliwość przypalenia potraw w trakcie pieczenia jest o wiele mniejsza a tym samym ułatwia utrzymanie piekarnika w czystości. Na szczególną uwagę zasługują również powierzchnie płyt ceramicznych i indukcyjnych. Aby nie uszkodzić swego urządzenia, a zarazem dokładnie usunąć spalone oraz zaschnięte resztki jedzenia można użyć specjalnego skrobaka. Akcesoria tego typu są wykonane ze stali nierdzewnej. Dzięki nim bezpiecznie usuniesz niechciane zabrudzenia bez zarysowań.

~  Konserwacja piekarników ~

W czasie czyszczenia piekarnik musi być wyłączony i wystudzony.
  • Do czyszczenia nie należy używać ostrych środków czyszczących ani ostrych przedmiotów.
  • Do czyszczenia piekarnika zalecane są łagodne ekologiczne środki, ale można również używać wszystkich zwykłych środków, przestrzegając oczywiście zaleceń producenta.
  • Plam z tłuszczu nie czyścimy środkami benzynopochodnymi.
  • Lakierowane, ocynkowane i aluminiowe elementy piekarnika nie mogą być czyszczone środkami do czyszczenia wnętrza piekarnika, albowiem łatwo mogą ulec uszkodzeniu lub odbarwieniu.
  • Blachy należy myć ciepłą wodą z płynem detergentem, przy użyciu gąbki lub ściereczki. Blachy zachowują swój pierwotny wygląd nawet po częstym i długotrwałym użytkowaniu.
Systematyczność to najlepszy środek czyszczący, jaki można polecić do piekarnika. Regularne usuwanie zabrudzeń pozwoli na uniknięcie pracochłonnego i czasochłonnego zajęcia, które nie należy do naszych najulubieńszych czynności. Jeśli jednak nasz piekarnik przypomina grotę smoka Wawelskiego, jest czarny, osmolony i pachnie wszystkim, co kiedyś mieliśmy okazje w nim przygotowywać i tylko brakuje zapachu siarki to znaczy, że powinniśmy jak najszybciej zabrać się do jego wyczyszczenia. Nie taki wilk straszny jak go malują...bo rozwiązania są prostsze niż się nam wydaje, a co więcej na wyciągnięcie ręki, trochę soli, sody a w ostateczności dobrego środka do czyszczenia piekarników i znów będziemy mogli się cieszyć z niemalże katalogowego wyglądu naszego urządzenia.

1 komentarz:

  1. Świetnie, że używać można domowych sposobów do czyszczenia różnych powierzchni. Im mniej używamy mocnych detergentów tym lepiej. Zobacz tutaj jakie środki czystości są szczególnie polecane i warto po nie sięgać przy porządkach domowych. Niektóre mają naturalny skład, bez zbędnej chemii. A do tego są bardzo skuteczne.

    OdpowiedzUsuń