piątek, 6 grudnia 2013

Lokalizujemy usterki. W roli głównej: kuchenka

Tak, tak.. Zaczyna się przedświąteczna gorączka. Co jeżeli w najmniej odpowiednim momencie Twoja kuchenka odmówi posłuszeństwa? Na forach internetowych można przeczytać wiele postów dotyczących problemów związanych z kuchenkami... nie działające światła, problemy z grzaniem, utrzymaniem temperatury... Myślimy sobie, że nas taki problem nigdy nie spotka. Przecież wybraliśmy najlepszy model i wcale nie taki tani, wiec powinien nam posłużyć długie lata. Ale co zrobić jak to się stanie? Co dalej? Spokojnie. Przyczynami wystąpienia usterek są często drobiazgi. Przed wezwaniem pracownika serwisu należy zapoznać się ze wskazówkami zamieszczonymi w instrukcji obsługi. Być może uda się samodzielnie usunąć tą awarię. Kuchenki są dosyć prostymi w budowie urządzeniami. Czasem by rozwiązać usterkę nie trzeba nawet wyciągać śrubokręta.








P

Poniżej wymieniamy najczęściej spotykane problemy w kuchenkach:

Piekarnik nie działa
Prawdopodobnie jest uszkodzony bezpiecznik. W pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić w skrzynce bezpiecznikowej czy bezpiecznik jest sprawny.

Piekarnik nie grzeje
Przyczyną może być zegar lub termostat. Sprawdzamy czy zegar jest nastawiony. W zegarach mechanicznych powinna być ustawiona pozycja inna niż zero. W przypadku elektronicznych sprawdzamy, czy jest ustawiony zgodnie z instrukcją obsługi (czy nie miga?). Sprawdzenie termostatu polega na przysłuchaniu się czy podczas przekręcania słychać na początku (jeżeli piekarnik nie jest nagrzany) kliknięcie, które oznacza załączenie/rozłączenie styków.

Źle piecze
Niedopieczony spód cista? Oznacza to, że mamy do czynienia z przypaloną dolną grzałką piekarnika. Jest to jedna z najbardziej popularnych usterek, zdarza się bez względu na model, czy markę sprzętu AGD. Wystarczy wymienić grzałkę i nasze wypieki znów staną się cukierniczymi arcydziełami.

Problemy z temperaturą
W pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić czy wszystkie grzałki pracują prawidłowo, ponieważ często stwierdzamy, że mamy problem z utrzymaniem oczekiwanej temperatury przez pryzmat naszych wypieków np. niedopieczone ciasto. Jednak w 90% można powiedzieć, że winowajcą, w tym przypadku jest uszkodzony termostat. Należy wymienić uszkodzona część i znów piekarnik będzie pracował według naszych oczekiwań.

Piekarnik wybija bezpieczniki
Praktycznie każdy element piekarnika może być przyczyną wybijania bezpieczników. Zalany łącznik krzywkowy funkcji, przepalona któraś z grzałek, słabe styki przy połączeniach przewodów. W tym przypadku powinniśmy zasięgnąć opinii u fachowca.

Płyta indukcyjna lub ceramiczna nie włącza się podczas pierwszego włączenia
Jeżeli jest to pierwsze uruchomienie sprzętu, rozsądnym pomysłem jest najpierw przeczytanie instrukcji obsługi, czy na pewno wszystko dobrze robimy. Gorszą wiadomością dla nas może się okazać, złe podłączenie płyty do instalacji. Rutyna często gubi instalatorów i zdarza się, że nie sprawdzają czy kolory przewodów w puszcze są prawidłowe, lub pomylą zaciski w płycie co kończy się spaleniem któregoś z modułów elektronicznych urządzenia. W wypadku, należy poprosić o pomoc sprawdzonego fachowca.

Nie działają dwa pola po jednej stronie płyty
Płyta elektryczna powinna być podłączona na dwie fazy. Wtedy jedna faza zasila pola po lewej stronie, druga po prawej. Dlatego jeżeli wybije bezpiecznik którejś z faz, może nastąpić sytuacja że zadziała tylko połowa płyty, lub np. w przypadku kuchenek wolno stojących, nie będzie działał np. piekarnik.

Słabe płomienie w kuchence/płycie gazowej
Podczas codziennych prac w kuchni, często zdarza nam się zalać kuchenkę przez kipienie z naczyń. Wynikają z tego też niektóre usterki. Jedna z nich to pozatykane dysze palników. Otwory mierzone w ułamkach milimetra nie trudno zatkać, w efekcie mamy słaby płomień lub w ogóle.

Palnik gazowy nie trzyma płomienia
Dotyczy to jedynie płyt z zabezpieczeniem przeciw-wypływowym. Sprawdzamy termoparę - najlepiej zamienić na chwilę z innym palnikiem. Jeżeli działa, zostaje nam zawór do wymiany lub naprawy.

Nie działa oświetlenie piekarnika
Prawdopodobnie jest to wynik niedokręcenia żarówki lub jej przepalenia. Jeżeli piekarnik był użytkowany i jest gorący, należy poczekać aż ostygnie. Następnie należy odkręcić szklaną osłonę lampki i dokręcić żarówkę lub ją wymienić.

W piekarniku powstaje duża ilość dymu
Powstawanie dużej ilości dymu jest wynikiem zanieczyszczenia rożna. Rożen, na którym pozostał tłuszcz po poprzednim użyciu przez pewien czas będzie się wypalał, wytwarzając dym. Należy zadbać, aby po każdym użyciu rożen dokładnie umyć.
Warto pamiętać, że powstający dym przy opiekaniu jest zjawiskiem normalnym. Ilość dymu można zmniejszyć obniżając temperaturę lub zmniejszając ilość tłuszczu i wody w naczyniu do pieczenia.

Na wyświetlaczu programatora pulsują zera ”0.00”
Spadek lub chwilowe wyłączenie napięcia sieci. Kuchnie należy odłączyć od zasilania, chwilę poczekać ponownie włączyć do sieci i ustawić bieżący czas.

Palnik nie zapala gazu
Zanieczyszczona dysza lub otwory płomieniowe w palniku. Zamknąć kurki palników, wyczyścić dokładnie poszczególne jego części a dyszę przetkać cienkim, miedzianym drutem. Nie wolno używać drutu stalowego ani rozwiercać otworu

Zapalacz nie zapala gazu (brak iskry)
Przerwa w obwodzie instalacji elektrycznej. Sprawdzić, czy kuchnia jest podłączona do gniazda sieciowego. Sprawdzić bezpiecznik instalacji domowej, przepalony wymienić. Pomiędzy palnikiem i zapalaczem znajduje się brud lub palniki i zapalacze są mokre. Dokładnie umyć i osuszyć palniki i zapalacze.

Przewód zasilający jest uszkodzony
Jeżeli przewód zasilający ulegnie uszkodzeniu, to powinien być wymieniony u wytwórcy lub przez specjalistyczny zakład naprawczy albo przez wykwalifikowaną osobę, w celu uniknięcia zagrożenia.

Aby kuchnia służyła nam przez wiele lat, musimy o nią odpowiednio dbać. Przede wszystkim zapoznajmy się dokładnie z instrukcją obsługi naszej kuchenki, dzięki czemu w większości przypadków unikniemy problemów z funkcjonowaniem naszego sprzętu. Należy również szczególnie uważać, aby przewody zasilające innych urządzeń (małego AGD) nie przebiegały zbyt blisko elementów kuchenki, które są nagrzewane. Może to powodować uszkodzenie kabla zasilającego. Dzięki odpowiedniemu użytkowaniu kuchenki, będziemy mogli w dalszym ciągu walczyć o tytuł domowego MasterChefa i nie oddamy tak szybko fartucha.

1 komentarz:

  1. Nam niestety termostat pokojowy uległ awarii i nie da się go już naprawić. Trzeba będzie nowy kupić stąd https://sterownikitech.pl/termostaty-do-kotlow,c1.html . Dodatkowy wydatek, ale dobrze że i tak tanio nowy udało się znaleźć

    OdpowiedzUsuń