piątek, 29 listopada 2013

Najczęściej spotykane usterki w zmywarkach

W poprzednim poście mówiliśmy o ekologii i energooszczędności urządzeń. Dziś wracamy do tematu zmywarek, ale od innej strony. Zajmiemy się rozpoznawaniem najczęściej spotykanych usterek, na które możemy natrafić w tego typu urządzeniach.

Zachęcamy do odwiedzenia naszego profilu na youtube.com (https://www.youtube.com/czesciagd), na którym udostępniliśmy nagrane przez nas filmiki instruktażowe pokazujące wymianę:
- zawiasów w drzwiczkach,
- uszczelki,
- spryskiwaczy,
- rury ramienia spryskiwacza,
- rolek,
- prowadnic koszy,
- grzałki przepływowej,
- modułu sterowania.

Katalog części do zmywarek znajdziesz w naszym sklepie internetowym: http://north.pl/czesci-agd/czesci-do-zmywarek,g1173.html




Zmywarka nie reaguje
W pierwszej kolejności sprawdź:
  • Czy wtyczka została włożona do kontaktu?
  • Czy drzwi zmywarki zostały prawidłowo zamknięte?
  • Czy odkręciłeś wodę?
Jeśli na powyższe pytania odpowiedziałeś twierdząco przyczyną braku pracy zmywarki mogą być:
- Przepalenie bezpiecznika lub wystąpienie spięcia.
Należy wymienić bezpiecznik i sprawdzić instalacje elektryczną po uprzednim odłączeniu od sieci pozostałych urządzeń znajdujących się w domu.
Jeśli masz wątpliwości, należy skontaktować się z producentem zmywarki lub wykwalifikowanym elektrykiem.
- Zmywarka pobiera zbyt mało wody.
Należy wyczyścić filtr od strony zaworu wody, gdyż mogło dojść do jego blokady. Dodatkowo powinno się sprawdzić czy wąż dopływowy nie jest zagięty co utrudnia przepływ wody.
- Uruchomienie programu nastawionego uprzednio .
Rozwiązaniem problemu będzie ustawienie uruchamiania programu na „0”.

Pozostałości w postaci piasku lub granulek
- Zatkane filtry.
W tym przypadku powinno się zdemontować i oczyścić filtr pod bieżącą wodą. Ważne jest regularne sprawdzanie filtrów i ewentualne czyszczenie.
- Filtry nie są zamontowane właściwie.
Należy włożyć filtr prawidłowo oraz w razie potrzeby dokręcić.

Po zmywaniu zostają resztki środków czyszczących
- Zablokowanie dozownika przez naczynia znajdujące się w zmywarce.
Należy upewnić się czy po włożeniu naczyń jest możliwość otworzenia pojemnika na detergenty.
- Wilgotne wnętrze dozownika
Przed zastosowaniem detergentów powinno się upewnić się, czy wnętrze dozownika jest suche.
Nie można zamknąć dozownika detergentu.
- W środku znajduje się zbyt dużo detergentu lub mechanizm dozownika został zablokowany przez resztki detergentu z poprzedniego zmywania.
Należy usunąć nadmiar detergentu lub oczyścić mechanizm zamykania.
- Zepsuł się mechanizm zamykający dozownik.
W tym przypadku należy skontaktować się z serwisantem w celu wymiany dozownika (telefony do serwisu znajdziesz w instrukcji obsługi zmywarki) lub zakupić dozownik w NORTH.PL i wymienić go samodzielnie.

Zmywarka nie wylewa wody
- Zanieczyszczenie pompy wyrzutowej.
Pompę należy dokładnie oczyścić po uprzednim opróżnieniu zmywarki z wody za pomocą małego naczynia czy łyżki wazowej.
W przypadku zmywarek z plastikowym dnem zbiornika (BOSH) należy użyć śrubokręta w celu wykręcenia wkrętu mocującego osłonę pompy wyrzutowej. Znajduje się ona na dnie komory zmywarki. Następnie należy oczyścić wirnik pompy wyrzutowej, zgodnie z zaleceniami z instrukcji obsługi.
Natomiast w przypadku zmywarek z metalowym dnem zbiornika (BOSH) należy wyjąć osłonę wirnika. Kolejność postępowania można znaleźć w instrukcji obsługi. Odbywa się to bez użycia śrubokręta, lecz za pomocą np. dużej łyżki stołowej. Powinno się przede wszystkim oczyścić dolną część komory zmywarki z resztek, a w szczególności z twardych pestek, wykałaczek lub potłuczonego szkła.

Na dnie zmywarki gromadzi się piana
- Pozostałości płynu do mycia na naczyniach po ich wstępnym, ręcznym myciu.
Należy starannie opłukać naczynia z płynu przed włożeniem ich do zmywarki, gdyż pozostałości płynu mogą spowodować nadmierne powstawanie piany w zmywarce.

Zmywarka wydaje dziwne odgłosy
- Źle ułożone naczynia.
Przed każdorazowym wstawieniem naczyń trzeba upewnić się czy są one prawidłowo ułożone.
Należy również pamiętać, iż pewne dźwięki wydawane przez zmywarkę są całkowicie normalne, takie jak szum silnika, odgłos odkręcania zaworu służącego do odpompowywania wody czy dźwięki wydawane przez regulator czasowy zarządzający poszczególnymi etapami procesu zmywania.

Wnętrze zmywarki jest zabrudzone/ zabarwienie części z tworzywa
- Właściwości barwiące składników jedzenia.
Niektóre składniki jedzenia posiadają silne właściwości barwiące np., pomidory i bazujące na nich produkty, marchew czy niektóre przyprawy, aby zapobiec zabarwieniu się plastikowych elementów zaleca się unikania mycia naczyń po potrawach z takimi składnikami. Natomiast w przypadku, gdy przebarwienia już wystąpiły, należy zastosować (w zależności od materiału) proszek o większej sile wybielania.

W zmywarce pojawił się osad
a) żółty lub brązowy
- Duża zawartość żelaza w wodzie.
Należy użyć odpowiedni środek do czyszczenia zmywarek oraz stosować prewencje w postaci zainstalowania specjalnego filtra w rurze doprowadzającej wodę.
b) biały
- Duża zawartość minerałów w wodzie.
Należy użyć odpowiedniego środka do czyszczenia zmywarek.
Wystąpienie osadu w zmywarce może być również wynikiem wadliwego ustawienia instalacji zmiękczającej wodę,które niezgodne jest ze stopniem twardości wody używanej przez zmywarkę.
W tym przypadku należy uzyskać informację o stopniu twardości wody w danym miejscu (informację można pozyskać w Dziale Wodociągów) w celu dostosowania poprawnych wartości w zmywarce.

Naczynia nie są dobrze wysuszone
- Niewystarczająca ilość środka nabłyszczającego.
Należy uzupełnić środek nabłyszczający lub zwiększyć jego dawkowanie.
- Resztki wody w zagłębieniach.
Należy ustawić naczynia pochylone w koszu zmywarki, stroną zabrudzoną skierowaną do dołu.
- Zbyt wczesne wyjęcie naczyń ze zmywarki.
W tym przypadku, naczynia mogły zostać wyjęte przed ukończeniem cyklu zmywania, lub ustawiono jeden z szybkich programów, gdzie cykl zmywania nie kończy się cyklem suszenia, co oznacza że naczynia zostają wilgotne. W zmywarkach BOSH po zakończeniu programów CO, Intensiv, Normal, należy uchylić drzwiczki zmywarki, w przeciwnym wypadku może dojść do powtórnej kondensacji pary z komory zmywarki, która osiądzie na zmywanych naczyniach. Szczególnie można to zauważyć się to po zmywaniu w nocy, kiedy naczynia wyjmowane są po dłuższym czasie od zakończenia zmywania.

Naczynia nie są dokładnie umyte
- Woda nie dociera do powierzchni naczyń.
W tym przypadku możliwe jest złe ułożenie naczyń w zmywarce, gdzie woda ma utrudniony dostęp do wszystkich zagłębień i co się z tym wiąże, brak możliwości dokładnego umycia. Zagłębione części naczyń powinny być odwrócone w dół, a one same ułożone w taki sposób, aby się nie stykały. Należy również sprawdzić, czy aby duże naczynia nie blokują dozownika detergentów.
- Niewystarczająca ilość środków czyszczących.
Zaleca się dawkowanie środków czyszczących według wskazań producenta. Ważne, aby stosować preparaty dobrej jakości.
- Ustawienie nieodpowiedniego programu.
Należy sprawdzić, czy nie został włączony program skrócony/specjalny lub wybrać program zmywania o większej intensywności.
- Zablokowanie ramion spryskujących.
Jeżeli blokowane są przez wystające poza obręb kosza naczynia lub sztućce, należy ustawić je w taki sposób aby ramiona zraszające mogły poruszać się swobodnie.
- Zatkane dysze ramion spryskujących.
W tym przypadku, aby stwierdzić, czy dysze zostały zatkane można przeprowadzić łatwy test, wlewając wodę poprzez otwór ramiona, blokujące resztki uniemożliwią wypłynięcie wody poprzez zapchane otworki. W instrukcji Obsługi znajdziemy opis jak zdemontować i poprawnie zamontować ramiona spryskujące. Jeżeli na ramionach są resztki, należy je ostrożnie usunąć tak, aby nie spowodować uszkodzenia części i powiększenia otworków dysz, ponieważ to również może spowodować pogorszenie skuteczności zmywania.
Najważniejszą czynnością jest regularne oczyszczanie zmywarki, najlepiej raz na 2 lub 3 miesiące.

Osad na naczyniach
- Dający się usunąć.
W przypadku wystąpienia „prążków” na naczyniach/szklankach, powinno się zwiększyć dawkę środka nabłyszczającego, natomiast gdy na szklankach pojawią prążki/rysy należy wówczas zmniejszyć dawkę środka. Natomiast, gdy na naczyniach/ szklankach pojawi się warstwę soli powinno się sprawdzić się czy pojemnik na sól jest prawidłowo zamknięty.
- Nie dający się usunąć.
W tym przypadku plam z wapienia na naczyniach sugerują problem z niewystarczającym zmiękczeniem wody. Należy zmienić ustawienia stopnia twardości wody, ewentualnie dodać sól.

Zmiana wyglądu naczyń umytych zmywarce (rdza, zmatowienie szkła itd.)
- Umyto naczynia nie nadające się do czyszczenia w zmywarkach.
Należy zapoznać się z informacją jakie naczynia mogą być myte w zmywarkach.
Poniżej przypominamy czego nie należy zmywać w zmywarce:
  • drewnianych akcesoriów kuchennych klejonych lub barwionych, z uwagi na możliwość zmiany ich zabarwienia lub uszkodzenia;
  • wyrobów z kryształu, bowiem mogą pociemnieć lub zmatowieć;
  • wyrobów ze srebra lub posrebrzanych bowiem mogą powstać na ich powierzchni naloty, plamy. W tym celu powinno użyć się specjalnych kaset do mycia srebrnych sztućców;
  • naczyń, których producent zaznacza, że nie można ich myć w zmywarce (np. ceramika).



6 komentarzy:

  1. Z niektórymi usterkami zmywarki jesteśmy w stanie poradzić sobie sami, a do tych bardziej poważniejszych radzę wezwać serwis AGD, https://www.technikan.pl/.

    OdpowiedzUsuń
  2. Moja stara zmywarka miała zepsute już chyba wszystko, więc w końcu stwierdziliśmy, że nie ma sensu jej po raz setny naprawiać i kupimy sobie coś nowego. Zaskoczył mnie tak ogromny wybór na rynku i powiem szczerze, że mam teraz problem z tym, co wybrać. Najbardziej chyba jednak spodobała mi się oferta na stronie https://www.oleole.pl/zmywarki,_Electrolux.bhtml Możecie zerknąć, jeśli też jesteście na etapie poszukiwań czegoś nowego.

    OdpowiedzUsuń
  3. My w końcu dorobiliśmy się zmywarki i jesteśmy zachwyceni! Używamy tych kapsułek do zmywarek https://ludwikekologiczny.pl/ludwik-ekologiczne-tabletki-do-zmywarek/ i jestem zadowolona z ich działąnia. Bardzo podoba mi się też to, że są ekologiczne.

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo ciekawe i przydatne porady. Super, że tutaj trafiłam. O zmywarki do naczyń trzeba dbać. Bo, wiadomo że mogą szybko się popsuć. Tak jest ze wszystkim... A jak dbam o sprzęt przedłużamy jego żywotność.

    OdpowiedzUsuń
  5. Niestety takie sytuacje się zdarzają i właśnie wtedy musimy wiedzieć co robić w takich sytuacjach. Muszę przyznać, że jeśli chodzi o mnie to ja zawsze taki sprzęt oddaję do serwisu AGD http://serwisagd.wroclaw.pl/oferta-naprawa-agd gdzie nigdy nie miałam problemów z tym aby sobie tam z naprawa nie poradzili.

    OdpowiedzUsuń
  6. Faktycznie takie sytuacje się zdarzają i ja jeszcze chcę dodać, że również fajnie jest wiedzieć gdzie zlecić fachową naprawę zmywarki. Dziś już wiem, że przede wszystkim w serwisie https://serwisagd-technik.pl/naprawa-zmywarek-wroclaw/ na pewno sobie z tym poradzą.

    OdpowiedzUsuń