piątek, 8 listopada 2013

Moda na ekologię

Stało się... Moda na „Eco” ogarnęła całą Polskę. Mamy przyjazne środowisku ubrania, kosmetyki, meble, samochody, paliwo, etc. Trend rozwija się w zawrotnym tempie. W Polakach rośnie pro-ekologiczna świadomość. Egocentryzm nie jest w tym przypadku mile widziany, tym samym coraz wyżej ceni się zaangażowanie w sprawy ważne dla ogółu, a ochrona środowiska jest na to najlepszym przykładem.



W dzisiejszych czasach ekologia musi być nowoczesna, dostosowana do współczesnych realiów i potrzeb. Do niedawna ekologiczny design kojarzył się nam z przedmiotami o wątpliwej estetyce, których tworzywo pochodzi z recyklingu. Kolory bazowały na barwach ziemi, a sam wystrój wnętrza wiązał się z szarością i nudą. Co ciekawe, obecnie bardzo ciężko odróżnić na pierwszy rzut oka produkty ekologiczne od tych luksusowych - określenia stają się synonimami. Gdy zdecydujemy się zakup produktów z drewna lub materiałów z odzysku, zyskuje nie tylko środowisko naturalne, ale również wystrój wnętrza, gdzie przedmioty ekologiczne przykuwają wzrok swoim oryginalnym wyglądem. To celowe działanie producentów zachęcających nas do kupna. Czy to samo tyczy się sprzętów gospodarstwa domowego? Otóż producenci od dawna oferują nam urządzenia, które mają za zadanie sprostać naszym wymaganiom. Są projektowane w sposób zapewniający trwałość i ekologiczne rozwiązania. O konkurencyjności produktów w tej branży decyduje już nie tylko postęp techniczny, czy wysoka i niepowtarzalna jakość, ale i ekologia, na którą składa się zużycia energii oraz wody. W tym momencie to od nas, konsumentów zależy jak wprowadzić ekologiczną wiedzę w naszą codzienność, aby móc stworzyć energooszczędny, ekologiczny dom.

Zabierając się za kupno nowego urządzenia powinniśmy sprawdzić jego klasę efektywności. Informacja jest umieszczana na etykiecie, dzięki której dowiemy się szczegółów dotyczących energooszczędności naszego urządzenia. Etykieta powstała zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 20 maja 2005 r. w sprawie wymagań dotyczących dokumentacji technicznej, stosowania etykiet i charakterystyk technicznych oraz wzorów etykiet dla urządzeń. Klasy energetyczne są skalą zużycia energii. Od „A”, które cechuje się najmniejszym poborem prądu do „G”, które oznacza większe zużycie. Od pewnego czasu na rynku pojawiają się również urządzenia posiadające wskaźnik "A" z dodatkowym plusem.

Moda na ekologię rozmnożyła serwisy internetowe, dzięki którym otrzymujemy pomoc w doborze urządzenia o odpowiedniej klasie energooszczędności. Jednym z nich jest strona www.topten.info.pl. W serwisie tym znajdują się również rankingi najbardziej energooszczędnych pralek, zmywarek, zamrażarek, chłodziarek i chłodziarko–zamrażarek. Oprócz szczegółowego opisu każdego modelu, można znaleźć informację o kwocie, jaką możemy zaoszczędzić w ciągu roku, decydując się na zakup. Serwis sukcesywnie się rozwija i dodając kolejne rankingi ułatwiające nam wybór energooszczędnego sprzętu.











Gotowanie bez rujnowania domowego budżetu 


Czy zdajemy sobie sprawę z tego, że kuchnia jest najbardziej energochłonnym pomieszczeniem w naszym domu? To tutaj zużywamy najwięcej energii. Dlatego ważne jest dobranie odpowiednio oszczędnego sprzętu i przestrzeganie kilku zasad.
Dla producentów sprzętu kuchennego ekologia jest równie istotna dlatego w swojej ofercie posiadają ekologiczne piekarniki elektryczne, płyty indukcyjne, kuchenki. Wprowadzają innowacyjne rozwiązania, dzięki którym zaoszczędzimy energię i sprawią, że gotowanie stanie się czystą przyjemnością.
Obecnie to kuchnia indukcyjna jest najbardziej energooszczędna. Zużywa ona o 10% mniej energii niż płyta ceramiczna, a o 25% mniej niż tradycyjna żeliwna. Natomiast ceramiczne płyty grzejne produkowane są w technologii, w której nie używa się arszeniku i metali ciężkich, dzięki czemu są one całkowicie biodegradowalne.
Wysoka klasa energetyczna tych sprzętów gwarantuje mniejsze zużycie prądu i oszczędności w domowym budżecie. Natomiast innowacyjne funkcje dodatkowe sprawią, że nasze kulinarne eksperymenty przerodzą się w naszą małą kuchenną rewolucję.

Warto również pamiętać o kilku zasadach, które pozwolą nam na większą oszczędność energii:

  • Warto przykryć garnek, bo inaczej 30% ciepła uleci wraz z parą.
  • Utrzymujmy garnki w czystości, ponieważ dno zarośnięte kamieniem zwiększa o połowę zapotrzebowanie na energię potrzebną do zagotowania jego zawartości, np. kamień w czajniku zwiększa pozyskiwanie energii o 10%.
  • Podczas gotowania wody w czajniku, powinno się nalewać tyle wody, ile aktualnie potrzebujemy. Gotując każdorazowo o 2 szklanki wody więcej (500 ml), w ciągu roku przepłacimy ok. 50 zł.
  • Jeśli za często otwierasz piekarnik, by sprawdzić, czy potrawa jest już gotowa, za każdym razem o 25°C obniżasz temperaturę wewnątrz. Jeśli ograniczysz tę zbędną kontrolę, a dodatkowo wyłączysz piekarnik 10 minut przed końcem pieczenia, ciasto czy kurczak i tak się upieką, a zaoszczędzisz prąd.


Towarzysz na 365 dni w roku


Praca 24 godziny na dobę, bez dnia przerwy... Mowa oczywiście o chłodziarko-zamrażarki. W ogólnym zużyciu energii w przeciętnym gospodarstwie domowym aż 33% przypada właśnie na chłodziarki. Dlatego najważniejszym parametrem, którym powinniśmy kierować się podczas zakupu jest klasa energetyczna. Wysoka energooszczędność w tym przypadku, to nie tylko mniejsze opłaty za energię elektryczną, ale także przejaw troski o środowisko naturalne.
Warto przypomnieć, że lodówka w klasie A++ zużywa do 45% mniej energii elektrycznej w porównaniu do lodówki w klasie A. Kupiłeś swoją lodówkę przed 1993 rokiem? Zużywa dwa-trzy razy więcej energii niż modele kupowane obecnie! Może warto wymienić ją na nowszy model?
Kolejnym kryterium jakim powinniśmy kierować się podczas wyboru sprzętu chłodzącego jest jego wielkość wyposażenie urządzenia, które należy dostosować do naszych indywidualnych potrzeb i upodobań.

Zakup urządzenia dużego ma sens tylko wówczas, gdy będzie ono w pełni wykorzystane. Najłatwiej zastosować praktyczny przelicznik. Dla jednej osoby potrzeba ok. 60 litrów pojemności chłodziarki oraz 50-80 litrów zamrażarki.Po analizie zarówno klasy energetycznej jak i gabarytów naszych urządzeń chłodzących stajemy przed kolejnymi dylematami. Jakie funkcje powinna mieć nasza lodówka czy zamrażarka, aby stała się jeszcze bardziej ekologiczna?
Producenci oferują szeroki zakres inteligentnych rozwiązań, które maja na celu zoptymalizowanie działania urządzenia np., funkcja ECO sprawia, że optymalna temperatura w chłodziarce i zamrażarce dobierana jest automatycznie, a z kolei funkcja Wakacje umożliwia zmniejszenie zużycia energii elektrycznej podczas dłuższej nieobecności w domu. Wybór tej funkcji powoduje, że w lodówce utrzymywana jest stała temperatura 12°C, która zapobiega rozwojowi mikroorganizmów i wydłuża czas eksploatacji urządzenia.
Warte zainteresowania są również funkcje Superchłodzenia i Superzamrażania. Pierwsza z nich umożliwia szybkie schłodzenie dużej ilości produktów, co zapewnia zachowanie smaku, zapachu i wszystkich wartości odżywczych. Po osiągnięciu założonej temperatury funkcja wyłącza się automatycznie. Natomiast funkcja Superzamrażania to błyskawiczny sposób mrożenia skracający do minimum czas zamrażania, dzięki czemu żywność nie traci swoich walorów odżywczych. Funkcji tej można używać w dwojakim trybie: 24- lub 48-godzinnym. Po upływie założonego czasu pracy funkcja ta wyłącza się automatycznie.
Kolejnym doskonałym rozwiązaniem w oszczędzaniu energii jest osobna regulacja temperatury oddzielnie dla chłodziarki i zamrażarki. Wyjątkowe rozwiązanie zapewnia funkcja NoFrost, która zabezpiecza zamrażarkę przed osadzaniem się lodu na ściankach i na produktach. Dzięki temu zapobiegamy stratom energii i nie musimy co jakiś czas rozmrażać urządzenia.



Warto również pamiętać o kilku zasadach, które pozwolą nam na większą oszczędność energii:
  • Otwieramy drzwi chłodziarki na możliwie krótki czas.
  • Lodówkę powinno się ustawić z dala od źródeł ciepła – nasłonecznionych miejsc, kaloryferów, kuchni gazowej.
  • Co najmniej dwa razy w roku należy też odkurzyć instalację z tyłu lodówki – będzie lepiej oddawać ciepło.
  • Należy pamiętać, by regularnie rozmrażać zamrażalnik, bo lodówka skuta lodem podwaja swój apetyt na energię.
  • Te same produkty umieszczamy zawsze w tych samych miejscach, co gwarantuje, że nie będziemy musieli ich szukać
  • Zapewnijmy swobodną cyrkulację powietrza wewnątrz urządzenia,
  • Pamiętajmy o kontroli stanu uszczelek drzwi lodówki.
  • Optymalna temperatura w chłodziarce to od 6 do 8 stopni Celsjusza, a zamrażarce -17 stopni Celsjusza. Niższe temperatury nie wpływają na długość utrzymania świeżości produktów, a jedynie powodują większe zużycie prądu.

Doskonałym przykładem firmy dbającej o środowisko można podać firmę Amica, która począwszy od etapu projektowania, przez produkcję i eksploatację, na edukacji ekologicznej kończąc uwzględniła działania proekologiczne.

Wspominając o ekologicznych lodówkach nie można wspomnieć o tak innowacyjnych urządzeniach jak Bio Robot Refrigerator oraz ATC Solar Vaccine Refrigerator. Są to dwa prototypy lodówek zero emisyjnych i zasilanych energią słoneczną. Mają zmniejszyć użycie energii, emisje i wspomóc kraje III Świata.


Nie wierz w mity, oszczędzaj wodę dzięki zmywarce


W świetle rosnącej troski o środowisko i zwiększenia świadomości zagrożeń, które płyną z nieracjonalnego korzystania z zasobów naturalnych, producenci sprzętu AGD przywiązują coraz większą wagę do ulepszania oferowanych urządzeń i edukowania konsumentów. Udowadniają nam, że pro-ekologiczne podejście nie musi odbywać się kosztem wygody i zwiększonym nakładem pracy, a zmywarki to najlepszy przykład takich urządzeń. Pomagają oszczędzać wodę i energię, a przy tym znacznie ułatwiają codzienne obowiązki. Wśród wielu autorskich rozwiązań służących poprawieniu efektywności produkowanych urządzeń, należy wymienić Program EKO, który opracowany jest z myślą o oszczędzaniu bez wpływu na efekt końcowy mycia. Zmywa równie skutecznie jak program z wyższą temperaturą. Warto pamiętać również o funkcji automatycznej kontroli czystości wody pozwalający zmniejszyć zużycie energii.
Często zadajemy sobie pytanie, czy aby na pewno korzystanie ze zmywarki jest bardziej ekologiczne niż ręczne mycie naczyń?
Odpowiedź brzmi: tak. Zmywarka umyje kilka kompletów naczyń, zużywając 15 l wody i 1,05 kWh energii. Zmywając tę samą ilość naczyń ręcznie, zużyjemy 40 l wody i 5 kWh prądu potrzebnego na jej podgrzanie. Jak widać zmywarka daje nam większą oszczędność.
W ramach dbania o naturę, warte uwagi są środki myjące używane w zmywarkach. Ze względy na bieżący trend bycia Eco, producenci zwiększyli swoją ofertę o różnego rodzaju środki oparte na naturalnych składnikach, bez syntetycznych barwników, środków zapachowych czy konserwantów i co najważniejsze niezawierających chloru i fosforanów, które są bezpieczne dla naszego zdrowia i środowiska, a na dodatek same środki te ulegają całkowitej biodegradacji.


Pranie ubrań to codzienność, nie musi wiele kosztować


Strój jest naszą wizytówką, dlatego każdy z nas w codziennym życiu przykłada dużą uwagę do stanu naszych ubrań, do ich czystości, a schludny ubiór jest standardem. Nawet w tak prozaicznej i podstawowej czynności, jaką jest pranie możemy zachować pro-ekologiczne podejście.

Warto uświadomić sobie , że w krajach rozwiniętych w jednym gospodarstwie domowym pralka używana jest średnio 274 razy w ciągu roku, a pranie suszone jest za pomocą suszarki średnio 148 razy. Z czego wynika, że nasza pralka pracuje bez przerwy około 17 dni w roku, zużywając blisko 30 tysięcy litrów wody! Daje nam to ogromne pole do oszczędzania, gdyż pralka pochłania około 10% całkowitych kosztów energii w każdym domu.
Producenci pralek wychodząc naprzeciw oczekiwaniom konsumentów wzbogacają pralki o nowe technologie umożliwiające wykonanie ekologicznego prania.
W pralkach firmy Candy znajdziemy funkcje – Kg Detector, która ma na celu dostosowywania ilości pobieranej wody oraz energii do ciężaru i wielkości załadunku. Jeżeli załadujemy do pralki jedynie koszulkę i trochę bielizny, pobierze ona tylko tyle wody, ile jest wymagane do takiej ilości prania, oraz dostosuje czas prania do wielkości załadunku. Dzięki temu piorąc mniej i częściej, nie płacimy za pełen cykl prania, tylko za tyle, ile naprawdę pierzemy.
Natomiast Firma Mastercook wprowadziła na rynek pralki z innowacyjnym systemem Ecotermic, który umożliwia nie tylko standardowe podłączenie urządzenia do zimnej wody, ale pozwala również na korzystanie bezpośrednio z wody ciepłej. Pralka rozpoznaje automatycznie temperaturę wody i na tej podstawie dobiera właściwe parametry prania, m.in. czas trwania cyklu. Podłączając pralkę do ciepłej wody, pobór energii jest znacznie niższy, ze względu na brak konieczności podgrzewania wody przez urządzenie.
Warte uwagi są również pralki Beko z serii Green Line. Pralki klasyfikują się w klasie energetycznej A-20% i A-50% są nie tylko przyjazne dla otoczenia i domowego budżetu, lecz także posiadają oryginalne i nowoczesne wzornictwo, które sprawia, że doskonale uzupełniają stylowe wnętrza. W każdym z modeli znajduje się aż 16 różnych programów do wyboru, dzięki czemu nie trzeba zastanawiać się jaki program wybrać do koszul, pościeli, odzieży dziecięcej, czy ubrań sportowych.


Zmniejsz temperaturę prania (pierz i płucz w zimnej wodzie, jeśli tylko to możliwe). Obniżenie temperatury o 20 stopni C, zmniejszy zużycie energii elektrycznej o 1/3. Ponadto pranie w niskich temperaturach pozwoli Ci dłużej cieszyć się swoimi ulubionymi ubraniami. Najnowsze badania wykazały, że obecnie stosowane proszki i detergenty działają równie efektywnie w niskich temperaturach (chyba, że pranie jest mocno zabrudzone).

• Zadbaj o to, by pralka zawsze była całkowicie zapełniona, wykorzystasz efektywniej zużywaną wodę i energię. Najnowsze pralki wyposażone są w czujniki załadowania, korzystaj więc z dobrodziejstw nowoczesnej technologii do poprawy stanu naszej planety i własnego konta.

Używaj suszarki w ostateczności. Suszenie ubrań na sznurze zapobiega deformacji i utraty kolorów ubrań.

Przestrzeganie wymienionych powyżej zasad przyniesie nam wiele korzyści, począwszy od zmniejszenia rachunków za prąd i wodę, poprzez wydłużenie trwałości naszych ubrań, kończąc na ochronie Ziemi przed degradacją.

4 komentarze:

  1. Ochrona środowiska nie tyle co modna jest, co konieczna. Nawet uczelnie otwierają tego typu kierunki http://www.wseiz.pl/pl/studia/wydzial-zarzadzania/ochrona-srodowiska . A to wszystko po to, byśmy mieli specjalistów w tej dziedzinie, którzy będą potrafili zadbać o naszą planetę

    OdpowiedzUsuń
  2. Dla mnie to nie moda, dla mnie to już styl życia. Naprawdę warto zastanowić się po jakie środki się sięga do sprzątania, do mycia. Ja wybieram najczęściej tą markę https://ludwikekologiczny.pl/ i naprawdę szczerze polecam. Nie tylko skład super ale przede wszystkim skuteczne preparaty z pomocą których można znacznie szybciej posprzątać dom.

    OdpowiedzUsuń
  3. Czy wiesz, że regularne serwisowanie urządzeń AGD może znacznie wydłużyć ich żywotność? Na stronie https://serwisagd-technik.pl/ znajdziesz wiele cennych informacji na temat konserwacji i naprawy sprzętu AGD.

    OdpowiedzUsuń