czwartek, 3 kwietnia 2014

Zmywarka: którą wybrać?

Mycie naczyń to jedna z najbardziej czasochłonnych i uporczywych czynności, które wykonujemy na co dzień. Aby wymigać się od tego obowiązku inwestujemy w zmywarkę. Wiemy, że wszystkie informacje zniechęcające do zakupu tego urządzenia to mity, które już dawno zostały obalone. Jednakże pomimo tej wiedzy wybór odpowiedniego urządzenia nie jest prosty. Doradzamy, na co powinniśmy zwrócić uwagę, aby dostosować optymalnie sprzęt do naszych potrzeb i oczekiwań. 



Rodzaje zmywarek

Mamy dwa podstawowe rodzaje zmywarek: wolno stojące i do zabudowy.

Wolno stojące mogą stać w dowolnym miejscu, np. z dala od mebli, ale także pod blatem lub w ciągu szafek kuchennych. Panel sterujący w tych urządzeniach jest w całości odkryty. Są doskonała propozycją, jeśli mamy już urządzoną kuchnię i w najbliższych latach nie planujemy remontu. Można ją umieścić w dowolnym miejscu, pod warunkiem, że będzie to w pobliżu kanalizacji i przyłącza wody. Większość zmywarek wolno stojących ma zdejmowany blat, przez co urządzenie można zamontować pod blatem kuchennym.

Urządzenia tego typu nie posiadają frontów meblowych, ale wyposażone są w obudowę w kolorze białym albo stalowym, rzadziej zdarzają się obudowy czerwone, niebieskie czy czarne. Zazwyczaj kolor danego modelu ma również wpływ na jego cenę (niestety wyższą).

Modele do zabudowy idealnie wpasują się we wnętrze bez względu na to, czy urządzamy nowoczesną czy tradycyjną kuchnię. Zmywarki pod zabudowę nie funkcjonują bez mebli, bo są w nie wkomponowane. Wyróżniamy trzy typy:
  • zmywarki częściowo zintegrowane - ich panel sterowniczy jest odkryty. Mogą być wstawione pod blatem albo w ciągu szafek kuchennych i urządzenie to nie będzie się odróżniało od innych szafek, bo może mieć takie same, jak one, drzwiczki;
  • zmywarki w pełni zintegrowane - różnią się od opisanych wyżej tym, że panel sterowniczy jest zupełnie niewidoczny, bo jest przymocowany na wąskim pasie przy krawędzi drzwiczek;
  • zmywarki do wysokiej zabudowy - to przeważnie zmywarki szufladowe. Zamiast dwóch koszy, w jednej komorze są dwie osobne szufladki.
Zmywarki obu typów wyposażone są w drzwi uchylne. Daje to łatwy dostęp do wysuwanych koszy z przegródkami na naczynia i koszykiem na sztućce. Warto zwrócić uwagę czy jest możliwość regulowania wysokości górnej półki, co pozwoli na mycie naczyń o nietypowych rozmiarach. Niektóre modele wyposażone są w półki składane. Ułatwia to aranżowanie układu i możliwość mycia nietypowych naczyń, jak i zapakowania trochę większej ilości talerzy. Opcjonalnie możemy dostać też uchwyt do mycia butelek lub kieliszków. Przede wszystkim wewnętrzne elementy nie powinny się blokować, powinniśmy mieć też możliwość swobodnego wyjęcia ich z komory myjącej.

Parametry zmywarki

Istnieje wiele parametrów, które charakteryzują poszczególne zmywarki. Należą do nich:
  • klasa energetyczna,
  • klasa efektywności zmywania,
  • klasa suszenia oraz rodzaj suszenia,
  • pojemność i wielkość,
  • liczba komór,
  • sposób podgrzewania wody,
  • poziom hałasu,
  • programy,
  • opóźniony start,
  • połowa wsadu, 
  • zmywanie naprzemienne,
  • regulacja twardości wody 
  • mycie strefowe.

Klasy energetyczne

W Unii europejskiej istnieje 7 klas energetycznych, oznaczonych od A+++ do G, w których klasyfikowane są m.in. zmywarki. Każda z klas oznacza poziom zużycia energii, liczony w kWh, podczas jednego cyklu zmywania. Co ciekawe, różnice pomiędzy poszczególnymi klasami nie są zbyt duże, bowiem wynoszą około 0,2 kWh. Zmywarka klasy G zużywa jednak około 70% więcej energii niż klasy A.  Z klasą efektywności zmywania ściśle związana jest pojemność znamionowa, która wyznacza, ile litrów wody zmywarka potrzebuje w trakcie jednego cyklu zmywania. Nowoczesne zmywarki zużywają około 9-10 litrów wody na 12-13 kompletów naczyń (jeden komplet to jeden talerz głęboki, płaski, mały talerzyk,podstawowe zestaw sztućce oraz kubek). Zmywarka może być wyposażona w czujnik zabrudzenia wody, wtedy to ilość pobranej wody dostosowuje się do wyniku pomiaru.
Zmywarka bez wątpienia zużywa do swej pracy mniej wody, w porównaniu z ręcznym zmywaniem takiej samej liczby naczyń, jednak poszczególne modele mogą się w tej kwestii znacznie różnić. Trzeba jednak pamiętać, że lepsza klasyfikacja energetyczna urządzenia oznacza wyższe ceny, więc należy oszacować jak często będziemy używać zmywarki. Od tego zależy czy niższe rachunki za prąd zrekompensują nam zdecydowanie wyższą cenę zakupu.

Klasa suszenia 

Właśnie efektywność suszenia to kolejny parametr, na który warto zwrócić uwagę. Oznaczana jest tak samo, jak dwie poprzednie klasy – od A do G. Wybór modeli jest na tyle duży, że oznakowania od B do G można omijać dalekim łukiem. Najwyższą klasą suszenia jest A, dzięki której naczynia z suszarki wyjmiemy całkowicie suche. Przy zakupie zmywarki ważny jest również rodzaj zastosowanego suszenia, czyli statyczny lub kondensacyjny. Suszenie statyczne opiera się na parowaniu wody. Zmywarka w takim przypadku doprowadza do podniesienia temperatury w swoim wnętrzu, naczynia automatycznie się nagrzewają, a woda z nich odparowuje. Suszenie kondensacyjne polega z kolei na tym, że para z nagrzanych podczas mycia naczyń, krąży po komorze, skraplając się ostatecznie na tylnej ścianie, pełniącej funkcję wymiennika ciepła. Zdecydowanie wydajniejsze i szybsze jest oczywiście turbo suszenie, w którym wykorzystywany jest wentylator. Nowoczesne zmywarki mogą wykorzystywać do suszenia zeolity, czyli materiały wspaniale absorbujące wodę.
Nowsze modele zmywarek zaopatrzone są w wymienniki ciepła - warto to sprawdzić - które sprawiają, że ciepła woda wykorzystana do pierwszego mycia ogrzewa częściowo także tę nabraną do kolejnego etapu. Podobnie działa też system odzyskiwania ciepła z wody, które później wykorzystywane jest do suszenia naczyń.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Twoja zmywarka odmówiła posłuszeństwa? Oferujemy części oryginalne oraz zamienniki. Sprawdź ofertę sklepu internetowego North.pl. Oszczędź swój czas i pieniądze! http://north.pl/czesci-agd/czesci-do-zmywarek,g1173.html
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pojemność i wielkość

Jedną z najbardziej istotnych cech zmywarki, jest jej pojemność i wielkość. Zmywarki występują w dwóch standardowych rozmiarach: 45 i 60 cm szerokości. Na rynku dostępne są też zmywarki do wysokiej zabudowy, mające wysokość 90 cm. Możemy także znaleźć podwieszane zmywarki do zabudowy modułowej oraz wolnostojące zmywarki kompaktowe do postawienia na blacie. Dzięki swoim niewielkim rozmiarom zmieszczą się nawet w małych kuchniach, jednak z oczywistych względów oferują znacznie mniejszą pojemność niż zmywarki standardowe. Większość urządzeń posiada w zestawach regulowane nóżki, pozwalające na dopasowanie sprzętu pod blat kuchenny.

Małe gospodarstwa domowe (2 osobowe rodziny lub osoby które niedużo gotują w domu) mogą zainwestować w małe zmywarki (np. o szerokości 45 cm) albo takie, które posiadają program „pół wsadu". Pozwala to na mycie mniejszej ilości brudnych naczyń od 8-10 kompletów naczyń.

Natomiast dla rodzin wielodzietnych polecane są zmywarki o szerokości 60 cm. Takie urządzenia wyposażone są w dodatkowo nakładane szufladki piętrowe. Zmywarka pomieści od 12-16 kompletów, dlatego przyda się w domu z większą liczbą osób.

Musimy wziąć pod uwagę, że w sklepach dostępny jest większy wybór zmywarek szerokich, do tego często są niewiele droższe niż ich wąskie odpowiedniki. Wybór odpowiedniego rozmiaru ostatecznie zależy jednak od naszych potrzeb i możliwości, od tego ile nasze gospodarstwo domowe produkuje brudnych naczyń oraz od ilości dostępnego w kuchni miejsca.

Kupując zmywarkę należy zwrócić również uwagę na jej wyposażenie, na które składa się: ilość natrysków (zwykle znajdują się dwa ramiona natryskowe, obracające się w przeciwnych kierunkach), liczba i rodzaj koszy (najczęściej są to dwa kosze, mające możliwość regulacji wysokości), składane stojaki i półki, kosze na sztućce (ociekacze), stojak na butelki, kieliszki, elektroniczny wyświetlacz, prezentujący brak soli, nabłyszczacza i tabletek; filtry samoczyszczące zmywarkę z pozostałości jedzenia, wymienniki ciepła, pozwalające na zużycie mniejszej ilości energii; zabezpieczenia (zawór bezpieczeństwa, zabezpieczenia przed otwarciem przez dzieci, blokada programu oraz zabezpieczenie przed otwarciem).
Najważniejsze, by wszystkie elementy łatwo się wysuwały z wnętrza Dobrze, jeśli można też regulować wysokość położenia górnego kosza. Dzięki temu bez problemów będziemy mogli włożyć na dół zmywarki naczynia i garnki o nietypowych, dużych rozmiarach.

Filtr

Kolejnym z najważniejszych elementów zmywarki jest filtr. Mieści się on na spodzie zmywarki. Oczywistym jest, że podczas mycia naczyń pozostają przeróżne resztki, odpadki, tłuszcz. Dobry filtr musi powstrzymywać te zanieczyszczenia przed przedostaniem się do pompy, w przeciwnym wypadku mogłoby dojść do zatkania dysz myjących lub uszkodzenia zmywarki. Idealnym rozwiązaniem jest filtr samoczyszczący odprowadzający odpadki bezpośrednio do kanalizacji, wyręczając nas z przykrego obowiązku, jakim jest ręczne usuwanie resztek. Nie wolno jednak zapominać o regularnym czyszczeniu i konserwacji filtra. Pozwoli to na długoletnią, bezusterkową pracę urządzenia.

Sposoby podgrzewania wody

mogą posiadać różny sposób podgrzewania wody. Starsze typy mają zwyczajne grzałki, a nowsze posiadają już przepływowy ogrzewacz wody, dzięki któremu do obiegu wprowadzana jest od razu ciepła woda. W modelach bez tego systemu grzałka podgrzewająca wodę jest zamontowana na dnie zmywarki. Wysoka temperatura szybciej niszczy naczynia, a wnętrze zmywarki trudniej wyczyścić z powodu osadzającego się kamienia. Urządzenie z przepływowym ogrzewaczem wody jest oszczędniejsze i można w nim bezpiecznie myć delikatne naczynia. Taki system pozwala również na powiększenie komory zmywania.

Poziom hałasu

Istotnym parametrem, na który koniecznie trzeba zwrócić uwagę przy zakupie zmywarki, jest poziom hałasu, który wyrażony jest w decybelach (dB). Zmywarki w zależności od wybranego programu pracują od 0,5 do nawet 3 godzin, dlatego niezwykle ważna jest cicha praca tego urządzenia.

Na pewno lepiej unikać takich, które pracują na poziomie 50 dB lub więcej! Jest to poziom hałasu szkodliwy dla zdrowia, który powoduje uszkodzenie słuchu u dzieci i dorosłych! Przyjmuje się, że ciche modele zmywarek pracują wytwarzając hałas na poziomie od 40 do 45 dB. Taka jest też górna, dopuszczalna granica hałasu w kuchni. Zazwyczaj to, porównywalne do cicho włączonego telewizora albo radia. Jeśli jesteśmy pod tym względem szczególnie wrażliwi powinniśmy rozglądać się za urządzeniami, których głośność pracy oscyluje w okolicach 35 - 40dB.

Programy

Wybierając konkretną zmywarkę zwróćmy uwagę na funkcje i ilość programów, w jakie została wyposażona. Zwykle programów jest kilka, o różnych temperaturach zmywania, ze zmywaniem wstępnym (opłukanie naczyń wodą) lub bez, z suszeniem lub bez, z myciem normalnym, delikatnym (np. do kieliszków czy kruchej zastawy stołowej), szybkim (wtedy zmywanie odbywa się w dużo wyższej niż standardowo temperaturze, ale w krótszym czasie), energooszczędnym, Eko (maksymalnie wykorzystujące pobraną wodę) oraz Bio. Można również spotkać się z programy przeznaczonym do mycia i odkażania naczyń dla małych dzieci. Najnowsze modele zmywarek posiadają program automatyczny, samodzielnie dobierający temperaturę, czas i ilość potrzebnej wody do umycia naczyń, dzięki specjalnemu sensorowi który pobiera dane o umieszczonych w zmywarce naczyniach. Są to zmywarki określane mianem inteligentnych.

Funkcje dodatkowe

Sterowanie działaniem zmywarki może odbywać się za pomocą prostego programatora, zaznaczającego lampkami kontrolnymi wybrane przez nas parametry pracy lub panelu cyfrowego z wyświetlaczem elektronicznym spotykanego w bardziej nowoczesnych urządzeniach. Zazwyczaj bardziej zaawansowany panel daje nam dostęp do większej ilości funkcji, wyświetlacz natomiast ułatwia nam prace, pokazując podstawowe informacje dotyczące działania urządzenia, takie jak wybrany program i odliczanie czasu do końca cyklu zmywania. Obojętnie jaki typ sterowania wybierzemy, powinniśmy mieć dostęp do kilku użytecznych funkcji.

Dzięki opóźnieniu startu będziemy mogli zaprogramować godzinę rozpoczęcia cyklu zmywania. Możliwe będzie więc takie ustawienie zmywarki, aby włączyła się w ciągu dnia, kiedy nie ma nas w domu, dzięki czemu unikniemy słuchania pracy zmywarki w czasie naszej obecności. Opóźniony start, wynosi od kilku do 24 godzin. Jest to także ważne, kiedy posiadamy w domu dwutaryfowy licznik energii - wtedy możemy tak zaprogramować zmywarkę, aby pracowała w czasie, kiedy prąd jest znacznie tańszy.

Funkcja Strefy Intensywnej pozwala myć naczynia na jednym z koszy zdecydowanie mocniejszym strumieniem wodnym niż na drugim. Przyda się jeśli chcemy jednocześnie umyć np., brudne garnki oraz delikatne szklanki.
System Aqua Stop chroni przed zalaniem w przypadku awarii, odcinając dostęp do wody tuż przy kranie.

Dodatkowym zabezpieczeniem będzie funkcja ochrony przed przekroczeniem maksymalnego poziomu wody lub przed przegrzaniem.
Montowana w każdej zmywarce funkcja blokady drzwi w trakcie pracy oraz zabezpieczenie przed przypadkową zmianą programu na pewno uspokoi rodziców ciekawskich dzieci.
Wskaźnik poziomu soli i nabłyszczacza to kolejna przydatna funkcja. Do zmywania w zmywarce potrzebujemy trzech detergentów: proszku lub tabletki zmywającej, soli zmiękczającej wodę oraz nabłyszczacza, dzięki któremu umyte naczynia nie mają zacieków i ładnie się błyszczą. 
Niektóre zmywarki emitują sygnał dźwiękowy informujący nas o zakończonej pracy, a droższe modele mogą nas poinformować o zakończeniu pracy subtelnym podświetleniem skierowanym na podłogę. Przydatne okazać się może oświetlenie wnętrza komory myjącej, które pozwoli obejrzeć naczynia bez wyjmowania ich ze zmywarki. Warto zwrócić uwagę czy zmywarka posiada czujnik zabrudzenia wody oraz załadunku. Dzięki pierwszemu po opłukaniu naczyń urządzenie samo ocenia czystość wody i zależnie od tego, pobiera jej więcej lub mniej. Natomiast czujnik załadunku przekaże sygnał naszej zmywarce o stopniu zapełnienia półek i koszy.

Cena

Ceny zmywarek zaczynają się od 600-700 zł. Za najdroższe modele trzeba zapłacić co najmniej 10 razy tyle. Warto porównać ceny zmywarek w sklepach stacjonarnych i internetowych. Często sprzęt AGD opłaca się zakupić przez internet. Sprawdźmy jednak najpierw opinie o firmie, która oferuje sprzedaż online. Niektóre z nich oferują niższe ceny sprzętu, ale za to podwyższają cenę za przesyłkę.

Wybór zmywarki powinien być oparty zarówno o względy estetyczne, jak i funkcjonalne. Kupując taki sprzęt koniecznie powinniśmy zwrócić uwagę na dwa najważniejsze parametry, a mianowicie poziom hałasu i klasę zmywarki. Musimy również dokładnie sprecyzować czego oczekujemy od zmywarki, gdyż funkcje dodatkowe, które mogą ułatwić korzystanie ze zmywarki mogą okazać się zbędnym urozmaiceniem podnoszącym cenę, gdy nie będziemy z nich korzystać, używając i tak zaledwie dwóch, trzech programów.

7 komentarzy:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Niby na początku to się wydaje takie łatwe i oczywiste, ale jeśli przychodzi do zakupu zmywarki pod zabudowę to już jest mały problem. Moim zdaniem ważnym jest, aby przedtem zrobić dobre rozeznanie. Ja czytałem w https://dziennikzwiazkowy.com/artykul-sponsorowany/jaka-zmywarke-do-zabudowy-wybrac/ o tym właśnie jaką zmywarkę wybrać pod zabudowę i jak to przede wszystkim zrobić.

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo ciekawy wpis. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  4. Świetny wpis. Ja właśnie szukam zmywarki do nowego mieszkania. Trafiłąm dzisiaj na ranking zmywarek Ceneo - https://magazyn.ceneo.pl/artykuly/ranking-zmywarek-do-zabudowy i chyba zdam się na niego. Widziałam tam bardzo ciekawe modele znanych marek a ceny wcale nie odstraszają. Zależy mi na zmywarce, który posłuży nam kilka lat.

    OdpowiedzUsuń
  5. Zmywarka to obowiązkowe urządzenie AGD w domu. Pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. Można nawet kupować ekologiczne tabletki do niej. Jak widziałem płyny uniwersalne https://ludwikekologiczny.pl/ludwik-ekologiczny-plyn-uniwersalny-plyn-uniwersalny/ to zobaczyłem, że Ludwik ma właśnie serie tabletek do zmywarek. Warto wypróbować.

    OdpowiedzUsuń
  6. Faktycznie sam wybór właściwego sprzętu AGD czasami jest ciężki, ale myślę, że jak się dobrze zastanowimy to na pewno znajdziemy coś dla nas. Jak dla mnie świetnie sprawdza się również serwis http://serwisagd.wroclaw.pl/ bo gdy moja zmywarka się popsuła to właśnie fachowcy ja bez problemu naprawili.

    OdpowiedzUsuń
  7. Tak się składa, ze jeśli chodzi o sam sprzęt AGD to mi właśnie całkiem niedawno zepsuła się lodówka. Właśnie dlatego od razu zdecydowałam się na oddanie jej do serwisu AGD https://serwisagd-technik.pl/naprawa-lodowek-wroclaw/ gdzie usterka została błyskawicznie naprawiona.

    OdpowiedzUsuń