poniedziałek, 9 czerwca 2014

Jak wybrać nowy odkurzacz?

Wyliczono, że spędzamy średnio ponad rok w ciągu życia na odkurzaniu! A wiemy, że odkurzanie nie należy do naszych topowych, najbardziej ulubionych czynności domowych (czy w ogóle takie mamy?). Ogólnie odkurzanie kojarzy się nam z czynnością męczącą, nudną i wymagającą, wiec aby ten rok był lekki i przyjemny, musimy wybrać odpowiedni odkurzacz. To urządzenie jest naszym największym sprzymierzeńcem w walce o perfekcyjnie czysty i higieniczny dom. Wybór nie jest łatwy, bo i konkurencja na rynku wśród producentów jest ogromna, a na dodatek decyzja duży czy mały? Z workiem czy bez? A może z funkcją prania? A w zasadzie czemu nie automatyczny? Z jaką mocą i jaką pojemnością? Na takie pytania musimy sobie odpowiedzieć decydując się na wybór właściwego dla nas odkurzacza. Tylko odpowiednie dopasowanie urządzenia do naszych potrzeb gwarantuje nam satysfakcję ze sprzątania!
Decydując się na zakup odkurzacza musimy zwrócić szczególną uwagę na takie kwestie, jak uniwersalność zastosowań, podstawowe parametry techniczne czy rodzaj zastosowanego filtra, co wiąże się bezpośrednio z przyjaznym użytkowaniem w domach alergików. Warto pamiętać także o dokładnym zapoznaniu się z warunkami gwarancji oraz zwróceniu uwagi na jakość wykonania oraz ogólną, zewnętrzną kondycję sprzętu.

Rodzaje odkurzaczy
Przed zakupem odkurzacza powinieneś zadecydować o jego rodzaju. Możesz wybrać:
  • odkurzacz tradycyjny
  • odkurzacz bezworkowy (odkurzacz cyklonowy),
  • odkurzacz piorący
  • odkurzacz centralny
  • odkurzacz przemysłowy
  • odkurzacz akumulatorowy
  • odkurzacz automatyczny
W odkurzaczu tradycyjnym zabrudzenia trafiają do worka znajdującego się wewnątrz urządzenia. W tym modelu odkurzacza powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na rodzaj worków, które można w nim stosować, bowiem można używać wymienne papierowe worki do odkurzaczy lub tekstylne worki ze specjalnej włókniny. W niektórych odkurzaczach mogą być też stosowane tzw. worki stałe, które znajdują się na wyposażeniu tego typu urządzeń. Największym minusem tego rodzaju sprzętu zwłaszcza dla osób uczulonych na kurz lub roztocza to uciążliwość opróżniania oraz utrzymania czystości. Wykonany z grubego materiału worek, po zapełnieniu trzeba opróżnić i wytrzepać, a jego zdolność filtracji zanieczyszczeń jest z czasem coraz mniejsza. Natomiast zaletą tego typu rozwiązania jest brak konieczności kupna worków jednorazowych. Jednak o wiele bardziej higienicznym rozwiązaniem jest używanie worków jednorazowych wykonanych z papieru albo włókniny. Po zapełnieniu worek wyrzucamy do kosza, więc nie mamy kontaktu z kurzem, roztoczami i innymi zanieczyszczeniami. Jest to w pełni higieniczny sposób. Niestety tą czynność musimy wykonywać regularnie, po każdym sprzątaniu, gdyż zapełniony worek obniża moc ssania odkurzacza. Wykonane z kilku warstw worki jednorazowe działają również jak dodatkowy filtr i nie przepuszczają kurzu do wnętrza urządzenia oraz do odkurzanego pomieszczenia. Jak łatwo się domyślić, o wiele lepsze właściwości filtracji oferują worki wykonane z materiału. Dla porównania – sprzątając trzypokojowe mieszkanie, dwa razy w tygodniu jeden, jednorazowy worek będziemy musieli zmieniać średnio raz na miesiąc.
Warto wspomnieć, jeżeli chcemy zachować absolutną higienę i ograniczyć kontakt z brudem, bakteriami, alergennymi i roztoczami powinniśmy zainwestować w odkurzacz z systemem sterylnie zamykanych i wymienianych worków, które po zapełnieniu można szczelnie zamknąć kapslem bez obawy o rozsypanie nieczystości. Ponadto konstrukcja worka nie pozwala na jego powtórne wykorzystanie.

Odkurzacz bezworkowy to jeden z bardziej popularnych modeli odkurzacza. Wybierając tego typu urządzenie nie będziemy musieli pamiętać o wymianie worka. Zanieczyszczenia wciągane są do specjalnego pojemnika, w którym tzw. „system cyklonu” wprawia zawartość w ruch wirowy, a poruszające się z dużą prędkością drobinki kurzu, sierść zwierząt i pyłki oddzielają się od strumienia powietrza. Pojemnik należy regularnie opróżniać oraz myć. Warto zwrócić uwagę na pojemność odkurzacza, gdyż w sprzedaży są modele z pojemnikiem dwukomorowym, więc są opróżniane rzadziej.
Niewątpliwą zaletą odkurzacza bezworkowego jest niemal niezmienna moc ssania, niezależnie od stopnia zapełnienia pojemnika. Również koszty eksploatacji nie są wysokie, ponieważ nie trzeba kupować kolejnych worków na wymianę.
Do największych mankamentów tego typu odkurzaczy należą: nieszczelny system przepływu zanieczyszczonego powietrza, konieczność styczności z brudem przy opróżnianiu pojemnika oraz mycia samego urządzenia. Nie są również polecane w domach, gdzie znajduje się alergik.

Odkurzacz piorący jak sama nazwa wskazuje jest to tradycyjny odkurzacz, który został wzbogacony o dodatkową funkcję prania, która umożliwia zasysanie niewielkich ilości wody. Odkurzacz tego typu, nazywany często 2 w 1 jest polecany dla osób bardzo wymagających. Dzięki niemu możemy nie tylko posprzątać codziennie pomieszczenia, ale również wypierzemy dywany (w szczególności te grube), umyjemy okna i pozbieramy rozlane płyny. Doskonale sprawdzą się w warsztatach i pomieszczeniach pracowniczych Dodatkowa funkcjonalność sprawia jednak, że są to urządzenia duże i dosyć ciężkie, co może być problemem, jeżeli musimy wnosić odkurzacz po schodach lub nie mamy miejsca na przechowywanie dużego sprzętu AGD.
Najmniejszym, najlżejszym i najbardziej poręcznym rodzajem odkurzacza jest odkurzacz ręczny. Najczęściej używany jest jako odkurzacz samochodowy. Doskonale sprawdzi się podczas wyjazdów, sprzątania samochodu lub innych trudno dostępnych miejsc. Warto pamiętać, że z powodu niskiej mocy silnika odkurzacz akumulatorowy nadaje się wyłącznie do zbierania drobnych zanieczyszczeń. W zależności od modelu, w pełni naładowany akumulator wystarcza na około 15-30 minut pracy.

Odkurzacz centralny to doskonałe rozwiązanie jeśli mamy do sprzątania duże powierzchnie. Jego instalację najlepiej jest wykonać w trakcie budowy lub remontu domu. Producenci nie wykluczają jednak możliwości zainstalowania odkurzacza centralnego także w wykończonych budynkach. System centralnego odkurzania składa się najczęściej z:
  • odkurzacza – zainstalowanego na stałe w dowolnym pomieszczeniu gospodarczym,
  • materiałów instalacyjnych wykonanych z PCW,
  • gniazd ssących,
  • akcesoriów.
Sprzątając, posługujemy się jedynie wygodnym i lekkim wężem. Włączenie odkurzacza następuje przez włożenie go do gniazda ssącego lub użycie włącznika na szczotce. Zasysany kurz transportowany jest zainstalowanymi w ścianach rurami PCW do jednostki centralnej, a stamtąd oczyszczone przez filtry powietrze wydmuchiwane jest na zewnątrz.

Odkurzacz automatyczny to najbardziej zaawansowany technologicznie odkurzacz, który zrobi za nas wszystko. Jednak jego dostępność jest niewielka, a zakup wiąże się się ze sporym wydatkiem. Wyglądem przypominają powiększony krążek hokejowy. Dzięki temu, że są okrągłe i płaskie, mieszczą się pod meblami i nie zajmują dużo miejsca. Obrotowe szczotki czyszczą typowe posadzki: z drewna, linoleum, płytek oraz dywanów z krótkim i średnim włosem. Są wyposażone w niepowodujący uszkodzeń zderzak, który utrzymuje urządzenie przy ścianie, lub mają system nawigacyjny ułatwiający omijanie przeszkód i uniknięcie spadku ze schodów. Sterowanie pracą ułatwia pilot. „Odkurzacz-samosia” może pamiętać, gdzie już posprzątał, a gdzie nie, natomiast do dodatkowych udogodnień należą:
  • czujnik brudu;
  • zdolność sprzątania w wyznaczonym miejscu;
  • stacja pozwalająca na samoczynne ładowanie baterii;
  • akumulator, dzięki któremu pracuje nawet dwie godziny bez przerwy;
  • oprogramowanie, dzięki któremu wydziela się obszar sprzątania.
Urządzenie to bez zbędnych kabli porusza się po podłożu, sprytnie omijając wszelkie przeszkody, rozpoznaje stopień zabrudzenia powierzchni i dostosowuje moc ssania, a po zakończeniu odkurzania podjeżdża do bazy w celu naładowania akumulatorów. Odkurzacze automatyczne to absolutna nowość i dopiero przekonują nas do swojej funkcjonalności. Na pewno jest jeszcze wśród nas wielu niedowiarków i perfekcjonistów, którzy muszą wykonać porządki od początku do końca po swojemu i nie ufają nowoczesnym urządzeniom;) Jeśli jednak lepiej się przyjrzymy specyfice tych odkurzaczy możemy stwierdzić, że posiadają bardzo zaawansowane opcje i są efektywne w swoim działaniu. Najważniejszą jednak zaletą tych odkurzaczy jest fakt oszczędności naszego czasu, bowiem kiedy urządzenie sprytnie mknie przez nasz dom, my możemy poświecić swój czas na całkiem coś innego, przyjemniejszego.

Liczy się siła uciągu, a nie moc
Producenci odkurzaczy oferują sprzęt o różnej mocy. To właśnie moc jest najczęściej kluczowym kryterium podczas zakupu odkurzacza. Jak się jednak okazuje, moc wcale nie jest najistotniejsza. Przekonani, że przełoży się to bezpośrednio na wynik sprzątania, często niepotrzebnie wybieramy urządzenia o jak największej mocy silnika. Niestety moc naszego odkurzacza wpływa co najwyżej na wysokość rachunku za energię elektryczną i dokładnie wyssa, ale kasę z naszego portfela, bowiem urządzenie może posiadać bardzo dużą moc, lecz niską siłę ssania i na odwrót. Dlatego naszą uwagę powinniśmy zwrócić właśnie na siłę ssania, ponieważ od niej zależy jak efektywne będzie sprzątanie.
Moc ssania oblicza się mnożąc ciśnienie powietrza (podciśnienie) przez natężenie przepływu powietrza (w litrach na sekundę). Wynik podawany jest w watach tak jak moc. Największa siła to 500 W, a najniższa średnio 250 W. Obecnie na rynku są już dostępne odkurzacze, których siła uciągu wynosi 61 l/s przy 1500 W mocy silnika. Niestety, tylko nieliczni producenci podają informację o sile ssania!
Pamiętajmy wysoka moc ssania nie musi przekładać się na wysoką skuteczność odkurzania! Warunkiem skutecznego zbierania kurzu jest połączenie wysokiej mocy ssania konstrukcją i zastosowaną technologią zasysania i cyrkulacji powietrza.
Większość urządzeń jest wyposażona w regulację siły ssania, dzięki czemu nie zniszczymy delikatnych tkanin w trakcie sprzątania. Odkurzacze o dużej sile sprawdzą się w rodzinnych domach, w których mieszkają zwierzęta i częste sprzątanie to absolutny obowiązek. Natomiast do małych mieszkań przeznaczone są urządzenia o mniejszej mocy, a zatem i energooszczędne. Wysoka siła ssania połączona z małą mocą oznacza bardzo niski pobór energii. Warto zastanowić się jak często i jak duże powierzchnie odkurzamy. Jeśli nie posiadamy zwierząt i nie mamy wymagającego „podłoża” w domu, spokojnie możemy zdecydować się na wersję energooszczędną. Dodatkowy plus takich urządzeń to materiały, z których zostały wykonane. W większości są to surowce w pełni odnawialne.
Aby ułatwić wybór właściwego odkurzacza, dostępne na rynku urządzenia można podzielić na trzy grupy:
  • Mała moc (poniżej 2000 W) - odkurzacz z mniejszą mocą silnika to rozwiązanie idealne dla mniejszych powierzchni (ok. 62m2), bez licznych dywanów, bez zwierząt domowych.
  • Średnia moc (od 2000 do 2500 W) - to odkurzacz uniwersalny, przeznaczony dla standardowych potrzeb. A zatem do średniej wielkości mieszkań, z raczej typowymi dywanami, dla posiadaczy zwierząt domowych o krótszej sierści.
  • Duża moc (powyżej 2500 W) - odkurzacz z dużą mocą przyda się nam obowiązkowo, jeśli posiadamy duże przestrzenie do odkurzania, liczne dywany i zwierzaki domowe.
Odkurzacze akumulatorowe mają moc silnika poniżej 1000 W, co wystarczy jedynie, aby zebrać lekkie okruchy.

Postaw na dobre filtry
Odchody roztoczy, wielkości 10-25 mikronów stanowią największe zagrożenie dla osób z problemami alergicznymi. Dlatego jeśli chodzi o filtry zastosowane w odkurzaczach, nie ma co oszczędzać. Czyste i pozbawione alergenów powietrze to bardzo istotna kwestia. Rodzaj zastosowanych filtrów oraz całych systemów filtracyjnych nabiera szczególnego znaczenia jeśli w domu jest małe dziecko, alergik lub osoba z problemami astmatycznymi. Pamiętajmy, że niska jakość filtrów spowoduje, że duża część "odkurzonych" zanieczyszczeń trafi z powrotem do wnętrza pomieszczenia w formie rozpylonych drobin wyrzucanych wraz z powietrzem wylotowym. Dlatego tak ważne jest, aby odkurzacz nie tylko skutecznie zbierał zabrudzenia, ale również aby skutecznie zatrzymywał je wewnątrz urządzenia.
Dlatego jedną z ważniejszych cech, która odróżnia od siebie różne modele odkurzaczy, jest system filtracji wydmuchiwanego powietrza. W jego skład najczęściej wchodzą: filtr wlotowy umieszczony przed silnikiem, worek lub pojemnik na zanieczyszczenia oraz filtr wylotowy.
Podstawową funkcją filtra wlotowego w odkurzaczu jest ochrona silnika przed zanieczyszczeniami. Worek lub pojemnik zatrzymuje większość zanieczyszczeń.
Filtr wylotowy oczyszcza powietrze wydostające się z odkurzacza i zatrzymuje drobne zanieczyszczenia oraz przykre zapachy.
Filtry można podzielić na tekstylne, węglowe, wodne i antyalergiczne. Najlepsze filtry tekstylne wykonane są z pianki, fizeliny lub specjalnych sztucznych włókien i zatrzymują cząsteczki kurzu, które nie osiadły w worku. Są one jednak mało skuteczne i należy je okresowo wymieniać. Najprostsze filtry, jakie możemy znaleźć w odkurzaczach to filtry węglowe. Chronią silnik odkurzacza przed awariami, przedłużają jego żywotność i eliminują nieprzyjemny zapach. Wyłapują większą część zanieczyszczeń i zamykają wewnątrz. Na rynku wciąż dostępne są modele z filtrami wodnymi, jednak ze względu na konieczność częstego mycia i suszenia oraz rozwijające się tam bakterie, roztocza oraz grzyby (pleśń) powoli odchodzi się od tego typu rozwiązań.
Najczęściej stosowanymi filtramu antyalergicznymi są wylotowe filtry HEPA spełniające unijne normy H12. Zbudowane są ze specjalnego włókna szklanego połączonego z syntetyczną żywicą. Filtr musi zatrzymywać cząstki wielkości 0,3 mikrometra w 99,97%, aby zyskać miano HEPA (High Efficiency Particulate Air). W Europie ten sam rodzaj filtra nosi nazwę S-Class.
W polskich sklepach możemy spotkać odkurzacze, w których zastosowano jeszcze doskonalsze rozwiązanie - wielokrotne systemy filtracyjne, spełniające nawet normy od H13 (HEPA) do najwyższej U17 (ULPA). Filtry ULPA (Ultra Low Penetration Air) posiadają poziom filtracji stosowany w warunkach absolutnej sterylności, np., przez laboratoria farmaceutyczne, czy w szpitalnych salach operacyjnych. Zatrzymują cząstki wielkości 0,12 mikrona w 99,99%, dlatego w wyniku 3-stopniowej filtracji najdrobniejsze cząstki pyłów są zatrzymywane wewnątrz urządzenia i nie wydostają się na zewnątrz.
Filtry HEPA oprócz ochrony przed nieprzyjemnym zapachem, usuwają alergeny, drobnoustroje i substancje smoliste. Jeśli jesteśmy alergikami lub chorujemy na astmę, konieczny jest wybór odkurzacza z filtrem HEPA, który wyłapuje z powietrza alergeny, cząsteczki drażniące i wszelkie zanieczyszczenia, takie jak pyłki kwiatowe, zarodniki grzybów, roztocza, bakterie – z efektywnością dochodzącą do 100%. Oczywiście filtr HEPA również dzieli się na te najnowsze i starszej generacji, jednak każdy jest przystosowany dla alergików. Warto zwrócić uwagę czy filtr jest wielokrotnego użytku. Zazwyczaj są one oznaczone jako „zmywalne” i można je oczyścić pod bieżącą wodą. W odkurzaczach z funkcją prania zastosowany jest filtr wodny, który jest równie wydajny jak filtr HEPA i w pełni antyalergiczny.

Warto odnotować, że większość dostępnych na rynku odkurzaczy charakteryzuje się nawet 5-stopniowym poziomem filtracji, jednak producenci nie podają tu, że 3 stopnie z nich to worek 3-warstwowy, co w połączeniu z zastosowaniem dwóch filtrów daje im 5 stopni.
Najprostsze filtry są jednorazowego użytku: w zależności od zaleceń producenta po każdym sprzątaniu myje się je lub wymienia. Do bardziej zaawansowanych należą: mikrofiltry, filtry klasy S czy HEPA. W sprzedaży są również modele wyposażone w filtr wykorzystujący bakteriobójcze właściwości cząsteczek srebra, dzięki czemu pochłania on nawet wirusy. Na działanie chorobotwórczych bakterii szczególnie narażone są dzieci, które chodząc, raczkując czy siadając na podłodze, oddychają powietrzem najbliższym podłogi.
Warto zwrócić uwagę przy wyborze modelu odkurzacza z filtrem HEPA wskazówką może być rekomendacja Polskiego Związku Alergologicznego. Każdy filtr, aby był skuteczny, musi być systematycznie czyszczony bądź wymieniany. Filtry HEPA są, niestety, kosztowne i powinny być wymieniane raz na 6-12 miesięcy.

Pojemność odkurzacza
Pojemność odkurzacza to nic innego jak wielkość worka czy pojemnika na pochłaniane zanieczyszczenia. Pojemność worków na kurz waha się od 1 do nawet 5 litrów Im pojemność mniejsza, tym częstsza konieczność wymiany worka czy opróżniania pojemnika. Naturalnie, im większy odkurzacz tym większa jego pojemność, choć coraz częściej znajdziemy odkurzacze kompaktowe o zaskakująco dużej pojemności. Wybierzmy odkurzacz, jaki będzie dostosowany do naszych potrzeb. Jeśli posiadamy mniejsze mieszkanie, wybierzmy odkurzacz z mniejszą pojemnością, będzie bowiem mniejszy i łatwiejszy do schowania. Jeśli posiadamy średniej wielkości powierzchnie do sprzątania, wybierzmy odkurzacz standardowy, o pojemności od 2,5 do 3,5 litra. Jeśli mieszkamy w dużym domu zdecydujmy się na odkurzacz pojemny, powyżej 3,5 litra. W przeciwnym razie często będziemy musieli wymieniać worek lub opróżniać pojemnik, a zwłaszcza ta druga czynność do najprzyjemniejszych nie należy.
Odkurzacze możemy podzielić ze względu na pojemność na:
  • Małe (poniżej 2,5 l) - odkurzacze z pojemnością do 25 litra to małą, kompaktowe odkurzacze, przeznaczone do mniejszych mieszkań. Przy większych powierzchniach będziemy musieli raczej często wymieniać worek lub opróżniać pojemnik.
  • Średnie (od 2,5 do 3,5 l) - odkurzacze z pojemnością pomiędzy 2,5 i 3,5 litra to najbardziej typowe urządzenia, dla użytkowników o typowych potrzebach.
  • Duże (powyżej 3,5 l) - odkurzacze z taką pojemnością to naprawdę duże urządzenia. Możemy być pewni, że nawet przy dużych powierzchniach do odkurzania, wymiana worka czy opróżnianie pojemnika nie będzie czynnością częstą.
Poziom hałasu
Kolejną cechą, na którą warto zwrócić uwagę jest poziom hałasu emitowanego przez urządzenia. Jest to ważny parametr, który pozwoli nam sprzątać wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, bez obawy że obudzimy dziecko lub będziemy przeszkadzać innym domownikom. Modele starszej generacji rzeczywiście pracowały jak kosiarki. Dzisiejsze urządzenia często posiadają funkcję „Silence”, dzięki której szybko możemy wyciszyć odkurzacz, tym samym obniżając moc sprzętu. Są również dostępne urządzenia o dość dużej sile ssania, jednocześnie bardzo ciche. Zazwyczaj w ich nazwie znajdziemy „Pro Silence”. W najcichszych modelach poziom hałasu wynosi 72 decybele (dB), dzięki czemu bez problemy będziemy mogli oglądać telewizje czy posłuchać muzyki, a nasz zwierzak nie ucieknie w panice przed nami.

Waga odkurzacza

Radzimy wziąć pod uwagę też wagę sprzętu, zwłaszcza jeżeli masz w mieszkaniu wąskie przejścia i schody. Na ciężar całego urządzenia wpływają także rury. Najlżejsze są plastikowe. Metalowe natomiast są cięższe, jednak bardziej trwałe. Najczęściej rura składa się z dwóch części, które można ze sobą połączyć, aby zmienić jej długość. Wygodniejszym rozwiązaniem jest wybranie rury teleskopowej. Specjalny mechanizm pozwala na precyzyjne dopasowanie jej długości do wzrostu tak, aby wygodnie odkurzać, bez potrzeby schylania.

Rozmiar i kształt

Kupując kompaktowy i ergonomiczny sprzęt, mamy pewność, że schowamy go nawet w bardzo małych miejscach. Zazwyczaj małe odkurzacze są wyposażone w dodatkowe rozwiązania ułatwiające przechowywanie i przenoszenie. Duże, standardowe odkurzacze sprawdzą się w większych, rodzinnych domach, w których jest wydzielone odpowiednie pomieszczenie na sprzęt.
Sam wygląd odkurzacza może nas zaskoczyć. Istnieją sprzęty bardzo designerskie, które zadowolą nawet bardzo wymagającego użytkownika. Aktualnie możemy kupić odkurzacz przypominający sławny samochód Ford Mustang lub urządzenie w modnych neonowych kolorach. Warto się zastanowić czy nasze urządzenie będzie schowane czy raczej nie mamy na to miejsca i odkurzacz będzie stał „na widoku”. Duże, miękkie kółka gwarantują cichą pracę i chronią podłogę przed zarysowaniami. Natomiast gumowe zderzaki poprawiają stabilność sprzętu i chronią ściany i meble. Warto również zwrócić uwagę na obudowę odkurzacza. Powinien być wykonany z trwałych części, aby długo nam służył. Metalowe komponenty będą trwalsze, choć oczywiście dużo cięższe.


Długość przewodu odkurzacza

Długi kabel zasilający to już standard w każdych odkurzaczach, jednak znajdą się takie modele, które posiadają bardzo długie przewody. Dzięki temu nie musimy często zmieniać kontaktów zasilających. Standardowy zasięg odkurzania, który pozwoli wygodnie posprzątać większe pomieszczenia, to 10-12 m.

Przydatne akcesoria do odkurzaczy

Wybierając odkurzacz zwróć uwagę na dodatkowe wyposażenie, w skład którego wchodzą przede wszystkim dodatkowe końcówki, dzięki którym możesz dotrzeć do trudno dostępnych miejsc. Specjalne ssawki ułatwią także codzienne porządki oraz zbieranie zanieczyszczeń z mebli, sof, dywanów lub parkietu. Jeśli z natury mamy tendencję do gubienia drobnych przedmiotów lub zapominania, gdzie je schowaliśmy, warto zainwestować w odkurzacz, w którym dodatkowe ssawki są zintegrowane w korpusie. Po pierwsze, mamy do nich łatwy i szybko dostęp, a po drugie, takie rozwiązanie znacznie ułatwia przechowywanie.

Szczotki do odkurzacza:

  • Ssawko-szczotka

Jedna z najważniejszych szczotek do odkurzacza. Większość z nich wyposażono w przełącznik, który pozwala dostosować długość włosia szczotki do odkurzanej powierzchni. Ważne jest też profil szczotki – płaska konstrukcja pozwoli dotrzeć do zakamarków pod meblami i szafkami, z kolei obrotowy łącznik umożliwi wygodne sprzątanie przy nogach stołów, biurek, krzeseł.
  • Szczotka parkietowa

Jeżeli mamy w domu duże powierzchnie parkietów lub paneli podłogowych, powinniśmy przy zakupie odkurzacza zwrócić uwagę czy posiada on na wyposażeniu szczotkę parkietową przeznaczoną do czyszczenia płaskich i delikatnych powierzchni. Tego typu końcówka ma długie, miękkie włosie, które, poleruje podłogę w trakcie odkurzania i nie zarysuje jej powierzchni.
  • Szczotka do tapicerki i ssawka szczelinowa

Z kolei do odkurzania kanap, foteli lub półek najlepiej stosować specjalną ssawkę do tapicerki, a do sprzątania zakamarków i przestrzeni za meblami ssawkę szczelinową. Przydatna może być również mała ssawka z miękkim włosiem, za pomocą której zbierzemy kurz z mebli, obrazów, żaluzji.
  • Elektroszczotka

Jeżeli mamy na podłogach puszyste dywany, które ciężko odkurza się tradycyjną szczotką lub jednokolorowe dywany, na których szczególnie widać nawet drobne zanieczyszczenia niezbędnym wyposażeniem okaże się elektroszczotka. Jest ona wyposażona w spiralny, obrotowy element pokryty włosiem, który jest napędzany silnikiem umieszczonym w szczotce i zasilany prądem z odkurzacza. Dzięki takiej konstrukcji elektroszczotka dokładnie wyczesuje dywan i usuwa trudne do usunięcia zabrudzenia takie jak sierść zwierząt, włosy, nitki itp. Powoduje także podniesienie włosia dywanu, dzięki czemu po odkurzaniu wygląda on atrakcyjnie. Działanie elektroszczotki można porównać z wytrzepywaniem dywanu. Jedynym wymogiem jest specjalne gniazdo zasilające, które znajduje się na obudowie odkurzacza.
  • Turboszczotka

Część odkurzaczy wyposażona jest w tzw. turboszczotkę, która działa na podobnych zasadach jak elektroszczotka, jednak napędzana jest tylko siłą ssącą odkurzacza. Turboszczotka pozwala na dużo skuteczniejsze sprzątanie niż tradycyjna szczotka, jednak jest mniej wydajna niż elektroszczotka.
  • Zestawy końcówek do odkurzacza

Funkcjonalność odkurzacza możesz zwiększyć kupując zestawy końcówek i akcesoriów do zadań specjalnych.
Zestaw Animal Kit przeznaczony jest dla właścicieli zwierząt domowych. Składa się ze specjalnych ssawek, które ułatwiają zbieranie sierści, zwłaszcza z tapicerowanych mebli oraz z miejsc, do których dostęp jest utrudniony (schodów, zasłon).
Natomiast dzięki zestawowi Auto Kit dokładnie i szybko odkurzymy samochód. Znajdziemy w nim długą ssawkę do odkurzania szczelin pomiędzy fotelami, małą turboszczotkę, która dokładnie wyczesze tapicerkę, oraz wąż przedłużacz, zwiększający zasięg odkurzacza.
Jeżeli w domu mamy majsterkowicza pomocny będzie zestaw Hobby Kit. Specjalnie zaprojektowana ssawka pomoże w sprzątaniu pyłu, który powstaje podczas wiercenia, a plastikowy pojemnik, w którym zatrzymają się większe odpadki takie jak np. gruz, ochroni odkurzacz przed uszkodzeniem.

Zapach do odkurzacza

Jest to nasączony olejkami zapachowymi wkład, który wkłada się do worka lub specjalnego pojemnika w odkurzaczu. Dzięki niemu podczas i po odkurzaniu w pomieszczeniach będzie unosił się kwiatowy lub leśny zapach.

Środek do prania dywanów

To specjalny płyn z detergentem przeznaczony do stosowania w odkurzaczach piorących. Ułatwia upranie dywanu lub mycie terakoty z trudnych zabrudzeń. Nie pieni się, dlatego może być bezpiecznie stosowany w odkurzaczach piorących.

Worki do odkurzacza

Przy zakupie odkurzacza warto zaopatrzyć się w dodatkowy zestaw worków do odkurzacza. Stosowanie polecanych przez producenta worków gwarantuje, że podczas eksploatacji nie pękną i nie uszkodzą silnika odkurzacza. Dodatkowo worki mogą eliminować przykre zapachy (s-bag Anti-Odour) lub dodatkowo filtrować zanieczyszczenia i bardzo skutecznie zatrzymywać pyłki, kurz i roztocza (s-bag Clinic).

Dodatkowe funkcje
Większość urządzeń jest wyposażona w wskaźnik zapełnienia worka i filtra. To bardzo pomocne, ponieważ w odpowiednim momencie dowiadujemy się, kiedy trzeba wymienić worek na kurz lub filtr. Droższe odkurzacze posiadają dużo więcej udogodnień. Często posiadają podświetlenie LED, aby dokładniej odkurzyć miejsca słabo oświetlone. Co ciekawe, w najnowszych modelach odkurzacze o standardowych rozmiarach posiadają system inteligentnego parkowania i przechowywania.

Gwarancja
Jak pokazuje praktyka, często zaglądamy do gwarancji dopiero w momencie usterki. To duży błąd, który często wykorzystują producenci. Gwarancje udzielane są na 12 m-cy na własnych warunkach, wyłączenie z gwarancji poszczególnych części urządzenia lub przedłużona gwarancja dla np. całej linii odkurzaczy (w rzeczywistości nie na nasze urządzenie, lecz na inne, które nie istnieją) - to jedne z najczęstszych praktyk nieuczciwych producentów.
Najczęściej awarii ulegają akcesoria do odkurzaczy, rury, przewody. Wydawałoby się integralne elementy naszego odkurzacza. Niestety zdecydowana większość producentów wyłącza je z gwarancji. Jeśli wczytamy się w warunki udzielonej gwarancji okazuje się, że praktycznie żaden element czy część nie jest nią objęta. Zatem należy zwrócić szczególną uwagę przy wyborze odkurzacza czy udzielona gwarancja obejmuje najczęściej usterkowe elementy. Musimy pamiętać, że gwarancja powinna obejmować całe urządzenie, a według prawa musi obowiązywać min. 24 m-ce, czyli aż 2 lata. Ponadto, wśród oferowanych w sklepach odkurzaczy można już znaleźć urządzenia ze standardową gwarancją na 5 lat, z możliwością przedłużenia jej nawet do 10 lat i to w ostatnim dniu obowiązywania poprzedniej. Pamiętajmy również, że wydłużenie gwarancji, które często proponują sklepy, w istocie jest jedynie wykupieniem ubezpieczenia od usterki i działa na zasadzie polisy ubezpieczeniowej.


Odkurzacz, jeden z naszych największych sprzymierzeńców w walce o czystość i higienę w domu. Rozważnie kupiony będzie służył na lata i zaskakiwał uniwersalnością oferowanych rozwiązań. Natomiast nieprzemyślany i impulsywny zakup często skutkuje nie tylko problemami z kręgosłupem czy alergią, ale niepotrzebną stratą nerwów i pieniędzy na naprawy gwarancyjne. Na co zwrócić szczególną uwagę przy zakupie odkurzacza? Poniżej podsumowujemy najważniejsze rzeczy:
  • moc ssania – im wyższa, tym szybciej i dokładniej przebiega sprzątanie; w niektórych modelach można ją ustawiać ręcznie;
  • przyciski w uchwycie, a nie na obudowie odkurzacza – nie musimy wtedy schylać się, by regulować siłę ssania, włączyć i wyłączyć urządzenie;
  • zginana rura odkurzacza – umożliwi dotarcie do miejsc trudno dostępnych, na przykład aby posprzątać pod meblami, nie trzeba ich przesuwać;
  • schowki na szczotki w uchwycie (tylko małe końcówki) lub w zamykanych pojemnikach w obudowie odkurzacza – są zawsze pod ręką i nie powstaje w ten sposób bałagan;
  • długość kabla – by co chwilę nie przełączać odkurzacza;
  • elektroniczne wskaźniki odkurzacza - informują o konieczności opróżnienia lub wymiany worka bądź o zanieczyszczeniu filtra; zazwyczaj są umieszczone na obudowie;
  • głośność – to, czy odkurzacz pracuje za głośno, jest również sprawą indywidualną; najlepiej włączyć go w sklepie na najwyższe obroty i samemu ocenić;
  • dodatkowe szczotki – producenci dołączają czasem do niektórych modeli oprócz mniej lub bardziej typowych szczotek (na przykład jedno- lub dwupozycyjna podłogowo-dywanowa, przystawka szczelinowa, do czyszczenia żaluzji, szczotka froterująca, zestawy dla majsterkowiczów, do sprzątania samochodu) turbo- lub elektroszczotki, które między innymi podnoszą włos dywanu; można je również dokupić;
  • automatyczne zwijanie kabla - wystarczy nacisnąć przycisk lub pociągnąć za kabel, by bez naszej pomocy szybko zwinął się w obudowie;
  • waga odkurzacza - warto zwrócić uwagę na ciężar odkurzacza, szczególnie gdy poszukujemy małego modelu ręcznego bądź takiego, który z pewnością będziemy podnosić – wtedy dodatkowym ułatwieniem stanie się również zamontowany pasek na ramię;
  • dodatkowe funkcje odkurzacza - niektóre modele to wielofunkcyjne urządzenia, którymi można odkurzać na sucho, na mokro, prać dywany, tapicerkę oraz myć okna.





7 komentarzy:

  1. z filtrami to prawda, że sa ważne a odczują to alergicy, ja własnie z tego powodu kupiłem automatyczny, by sam sprzątał a ja jak najmniej bym go dotykał, mam roomba E5 z świetnym filtrem HEPA

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie wiesz, jaki odkurzacz wybrać? Też miałem z tym nie lada problem, na szczęście trafiłem na sprzątaczy, którzy w mig pomogli rozwiązać mój problem proponując korzystne cenowo sprzątanie. Polecam!

    OdpowiedzUsuń
  3. Wybór odpowiedniegoodkurzacza automatycznego może sprawiać sporo trudności, warto więc wcześniej dowiedzieć się, jakie parametry są naprawdę ważne.

    OdpowiedzUsuń
  4. Też muszę pomyśleć o zakupie nowego odkurzacza - chociaż tak awaryjnie. Ja rzadko kiedy sprzątam w domu, bo zazwyczaj korzystamy z usług sprzątanie mieszkań wrocław Niestety ze względu na moją pracę, nie mam czasu na domowe obowiązki. Ale może to i lepiej, korzystając z usług takiej firmy mam pewność, że mój dom posprzątany jest perfekcyjnie.

    OdpowiedzUsuń
  5. Gdzie kupiłaś swojego mopa? Zastanawiam się nad zakupem czegoś nowego. Bardzo zainteresowała mnie na przykład oferta https://www.leifheitsklep.pl/ Miałaś już okazję robić tutaj zakupy?

    OdpowiedzUsuń
  6. Bardzo fajnie napisane. Jestem pod wrażeniem i pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  7. Ogólnie ja jestem zdania, że sam wybór dobrego sprzętu AGD nie jest łatwym zadaniem i moim zdaniem zdecydowanie warto jest postawić na sprawdzone firmy. Kiedy przytrafi nam się jakaś awaria takiego sprzętu to wtedy w serwisie http://serwisagd.wroclaw.pl/oferta-naprawa-agd na pewno sobie z nią poradzą.

    OdpowiedzUsuń